Trwa ładowanie...
dxn6m9m
10-05-2012 00:00

Kot Rabina 1. Bar Micwa

książka
Oceń jako pierwszy:
dxn6m9m
Kot Rabina 1. Bar Micwa
Tytuł oryginalny

Le Chat du Rabbin 1. La Bar-Mitsva

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Komiks francuskiego rysownika Joanna Sfara opowiada historie niezwykle mądrego kota, który postanawia skorzystać z wszystkich przywilejów człowieczeństwa. Jednak na przeszkodzie staje rabin, a później rabin rabina. Lecz ich dysputy nie robią wrażenia na sprytnym kocie, który okazuje się godnym przeciwnikiem w uczonych sporach. Ale kot jest nie tylko erudytą, lecz także uważnym obserwatorem, który potrafi odkryć niejedną tajemnicę, jaką kryją mury spalonego słońcem miasta.

Uważnym obserwatorem jest także sam autor - Joann Sfar, który za pomocą oryginalnych rysunków i wartkich dialogów maluje portret barwnej żydowskiej diaspory. Ten portret jest niezwykle trafny: Sfar potrafi ukazać specyficzny dialekt owej społeczności, jak i jej obyczaje i koloryt, nie tracąc przy tym poczucia humoru, którym przesiąknięty jest cały komiks. Portret Sfara jest również nostalgiczny: ukazuje świat, który przeminął, lecz wspomnienia o nim wciąż pozostają w pamięci, tak jak fotografie sprzed lat.

Kot Rabina to bajka dla dorosłych, współczesna reinterpretacja konwencji zapoczątkowanej przez Jeana de La Fontaine'a, jak również urzekająca poetycka opowieść, czy wreszcie glos w dyskusji o różnorodności kulturowej i tolerancji. Jest to dzieło uniwersalne, w którym każdy czytelnik znajdzie cos dla siebie.

Docenili to jurorzy polskiej edycji nagrody Alph’Art dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego, którzy w roku 2003 uhonorowali nią Kota rabina.

Kot Rabina 1. Bar Micwa
Numer ISBN

83-913578-4-8

Wymiary

225x295

Gatunek

Komiks

Oprawa

6

Liczba stron

48

dxn6m9m

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxn6m9m
dxn6m9m
dxn6m9m
dxn6m9m