Koronawirus. Teatr bez wychodzenia z domu. Polskie spektakle można zobaczyć w internecie
Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, rząd zamknął obiekty kultury, w tym teatry. Jednak jest rozwiązanie, dzięki któremu obejrzymy najlepsze polskie spektakle ostatnich lat. Są one dostępne w internecie. Podpowiadamy, co warto obejrzeć.
Wśród spektakli, które warto obejrzeć, są przedstawienia wyreżyserowane m.in. Jana Englerta, Michała Borczucha, Annę Smolar, Jana Klatę, Ewę Kaim i Artura Tyszkiewicza. Polecamy kilka z nich.
Spektakle teatralne w internecie można obejrzeć na stronie ninateka.pl oraz platformie TheMuBa.
"Udręka życia", reż. Jan Englert
Anna Seniuk i Janusz Gajos grają skłóconych małżonków. To historia zmęczonych sobą ludzi, która jednocześnie śmieszy i przytłacza. Wielokrotnie nagradzany przebój Teatru Narodowego można traktować jako lek na praktycznie wszystkie smutki.
"Aktorzy żydowscy", reż. Anna Smolar
Reżyserka zajrzała za kulisy Teatru Żydowskiego, a aktorzy mogli opowiedzieć własną historię. Krytycy bardzo doceniali ten spektakl przede wszystkim za to, że przypomniał o ludziach na co dzień pozostających z tyłu i o samym Teatrze Żydowskim.
"H.", reż. Jan Klata
"H." to historia z dzieła Szekspira przeniesiona do współczesności, a konkretnie do Stoczni Gdańskiej i czasów rosnącej popularności "Solidarności". Przedstawienie na dobre rozsławiło reżysera i uznaje się za jedno z jego najwybitniejszych osiągnięć.
ZOBACZ TEŻ: "Sala samobójców. Hejter". Jan Komasa: "Maciek Musiałowski jeszcze przed castingiem wzbudzał skrajne emocje"
"Do dna", reż. Ewa Kaim
Głównym bohaterem spektaklu studentów jest traktowana na przeróżne sposoby pieśń ludowa. Ci, którzy do tej pory nie odkryli w sobie fascynacji folklorem, mają okazję to zmienić. To jest też opowieść o zwyczajności, która potrafi brzmieć i wyglądać w nadzwyczajny sposób.
"Mistrz i Małgorzata", reż. Artur Tyszkiewicz
Spektakl jest uznawany za jeden z najlepszych w historii lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu przestrzeni na scenie aktorzy mieli ogromne pole do działania, a tym bardziej do zaskakiwania.
"Wszystko o mojej matce", reż. Michał Borczuch
Jeden z najczęściej nagradzanych spektakli ostatnich lat - to laureat Grand Prix festiwalu Boska Komedia 2016. Scenariusz napisało życie, a konkretnie historia matek reżyserów, które przegrały walkę z chorobą nowotworową. To spektakl o pamięci, odchodzeniu, miłości do kobiet, przemilczeniu i wynikających z tego przemilczenia błędach, które nigdy nie dadzą się naprawić.
Ponadto warto sprawdzić takie spektakle jak "(A)pollonia" (reż. Krzysztof Warlikowski), "Ślub" (reż. Anna Augustynowicz), "Wymazywanie" (reż. Krystian Lupa), "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam" wg koncepcji Zbigniewa Brzozy, "2007: Macbeth" (reż. Grzegorz Jarzyna), "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" (reż. Agnieszka Glińska), "Miłość na Krymie" (reż. Jerzy Jarocki), "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" (reż. Wiktor Rubin) i "Zabijanie Gomułki" (reż. Jacek Głomb).