Korespondencja Ingeborg Bachmann i Paula Celana już w księgarniach
Do księgarń trafiła korespondencja Ingeborg Bachmann i Paula Celana Czas serca. Listy w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz.
Romans dwojga najważniejszych współczesnych poetów języka niemieckiego rozpoczyna się w Wiedniu po II wojnie światowej. * Bachmann studiuje tam filozofię. Dla * Celana Wiedeń jest tylko stacją przejściową. Poznają się w maju 1948 roku, pod koniec czerwca * Celan wyjeżdża do Paryża. Listy, które piszą po rozstaniu, najpierw sporadyczne i niezdecydowane, z czasem przybierają coraz bardziej dramatyczny wyraz. Każda z faz tej korespondencji ma swój odrębny ton, swoje tematy, nadzieje, swą dynamikę, a nawet własną formę milczenia. Pod koniec roku 1961, kiedy * Celan przechodzi psychiczne załamanie związane z aferą Gölla, listowne rozmowy i osobiste spotkania zostają przerwane.
Dalsza korespondencja z lat 1948-1961 (ostatni list * Celana pochodzi z czerwca 1967) jest *poruszającym świadectwem: najpierw jako wyraz miłości po Auschwitz, ze wszystkimi symptomatycznymi przeszkodami i problemami wynikającymi z tak różnego pochodzenia obojga, następnie jako wyraz trudnych do pogodzenia planów życiowych, które oboje snuli jako kobieta i mężczyzna, i jako piszący. Toczy się tu także walka o przyjaźń, albo chociażby o jakikolwiek związek.
Oprócz blisko dwustu listów w książce znalazła się również korespondencja między Ingeborg Bachmann a Gisèle Celan-Lestrange oraz między ** Paulem Celanem a Maxem Frischem.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a5.