Trwa ładowanie...
d4i1ydt
27-03-2012 00:00

Konwenanse konstytucyjne

książka
Oceń jako pierwszy:
d4i1ydt
Konwenanse konstytucyjne
Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Normatywnym punktem odniesienia dla badań nad ustrojami państwowymi są zwykle zasady zawarte w konstytucjach, przy czym właściwe odczytanie sensu tych zasad częstokroć jest możliwe dopiero po uwzględnieniu wykładni sadów konstytucyjnych lub innych organów wyposażonych w prawo orzekania o zgodności norm prawnych z konstytucją.

Tomasz Wieciech skupił się na odbiegającej od tego modelu praktyce ustrojowej Wielkiej Brytanii, Kanady oraz Australii i przedmiotem swych badań uczynił konwenans konstytucyjny. Przez to pojecie rozumie instytucję o charakterze wiążącym, regulującą
ustrój państwa i należącą do materii konstytucyjnej, mającą status pozaprawny, niesformalizowaną i niechronioną precyzyjnie określoną sankcją.

Instytucję konwenansu uważa za kluczową dla funkcjonowania „politycznej konstytucji”, definiowanej jako „forma ustroju, którego normatywną podstawę tworzą nie tylko przepisy prawa, ale również normy pozaprawne, których wyegzekwowanie nie jest możliwe poprzez zastosowanie procedur właściwych dla egzekucji norm prawnych.
Z recenzji prof. dr. hab. Krzysztofa Wójtowicza

Konwenanse konstytucyjne
Numer ISBN

978-83-233-3121-6

Wymiary

165x235

Gatunek

Prawo

Oprawa

1

Liczba stron

270

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i1ydt
d4i1ydt
d4i1ydt
d4i1ydt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj