Najstarsza noblistka pracowała do samego końca
W opinii publicznej pisarka stała się symbolem sprzeciwu wobec rasizmu i apartheidu w RPA. Określana często jako lewicowa pisarka i feministka, nie zgadzała się z tym "zaszufladkowaniem", twierdząc, że jej dzieło - ponad 40 książek - jest psychologiczną analizą człowieka i jego otoczenia. W 1999 r. odrzuciła przyznany jej przez królową Elżbietę II tytuł Damy Imperium Brytyjskiego. Stwierdziła, że "nie ma przecież żadnego imperium".
Doris Lessing była jedenastą kobietą, która otrzymała literackiego Nobla i najstarszą jak dotąd laureatką tej nagrody. W chwili jej otrzymania miała 88-lat. "Noblistka jest autorką, której epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą" - napisano w uzasadnieniu werdyktu. Sekretarz Szwedzkiej Akademii powiedział, że twórczość Lessing wywarła wielki wpływ na całe pokolenie pisarzy.
Pisarka zmarła w niedzielę rano brytyjska pisarka w wieku 94 lat. Jak podaje agencja AP - pracowała niemal do ostatnich dni, pisząc artykuły, opowiadania i poezje.
Oprac. Grzegorz Wysocki, na podst. m.in. PAP, Wikipedia, dwóch tomów autobiografii Doris Lessing ("Pod skórą" i "Spacer w cieniu"; Wyd. Świat Książki) oraz eseju J. M. Coetzeego z tomu "Dziwniejsze brzegi" (Wyd. Znak).