Trwa ładowanie...
22-01-2016 14:20

Konrad Skolarski

Urodził się w 1980 roku w rodzinie muzyków. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat pod kierunkiem prof. Marka Mizery. W wieku 9 lat wykonał Koncert f-moll Johanna Sebastiana Bacha z orkiestrą Concerto Avenna. Potem wielokrotnie występował jako młody wirtuoz w Filharmonii Narodowej podczas niedzielnych koncertów dla młodzieży.

Konrad SkolarskiŹródło: Materiały organizatora
d1h7g6i
d1h7g6i

Urodził się w 1980 roku w rodzinie muzyków. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat pod kierunkiem prof. Marka Mizery. W wieku 9 lat wykonał Koncert f-moll Johanna Sebastiana Bacha z orkiestrą Concerto Avenna. Potem wielokrotnie występował jako młody wirtuoz w Filharmonii Narodowej podczas niedzielnych koncertów dla młodzieży.

W wieku 13 lat został laureatem Konkursu Młodych Pianistów im. prof. Ludwika Stefańskiego. Został wówczas dostrzeżony przez prof. Halinę Czerny-Stefańską, która przyznała mu drugą nagrodę. W latach 1995–1998 uczył się pod kierunkiem Janusza Olejniczaka. W 1997 roku wziął udział – jako jedyny pianista z Europy i najmłodszy uczestnik spośród 25 pianistów zaproszonych z całego świata – w Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim pod hasłem „Pianiści jutra” w Hamamatsu (Japonia)
, organizowanym przez Japan Music Foundation i Hiroko Nakamurę. Swoje umiejętności pogłębiał podczas lekcji prywatnych oraz kursów mistrzowskich u takich sław, jak: Alexander Jenner, Sergio Perticaroli, Hiroko Nakamura, Oxana Yablonskaya (Julliard School of Music) oraz Vladimir Krainev.W latach 1998–2005 uczył się pod kierunkiem rosyjskiej pianistki, prof. Olgi Rusiny. W 2001 roku zajął I miejsce na III Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Hiszpanii (Huesca). Za to osiągnięcie otrzymał stypendium Ministra Kultury.

W latach 2002–2005 studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Olgi Rusiny, następnie odbył roczne studia w klasie światowej sławy pianisty i pedagoga, prof. Pavla Gililova. W 2002 roku nagrał swoją debiutancką płytę zawierającą utwory Chopina, Liszta, Rachmaninowa i Prokofiewa. Album ten został wydany przez firmę Universal w 2005 roku i natychmiast zyskał bardzo pozytywne opinie w prasie oraz radiu.

W roku 2007 Konrad Skolarski ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj, zaś w latach 2007–2010 był studentem Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii (studia podyplomowe Konzertexamen), w mistrzowskiej klasie prof. Pavla Gililova, z którym nadal współpracuje. Pracując pod kierunkiem wielu rosyjskich pianistów-pedagogów, Konrad Skolarski miał możliwość zetknięcia się z dwoma ośrodkami słynnej rosyjskiej szkoły pianistycznej – szkołą „leningradzką” i „moskiewską”. W 2009 roku był uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds.

Od 2010 roku Konrad Skolarski jest uczniem prof. Petera Feuchtwangera, pod którego kierunkiem pracowało wielu wybitnych pianistów, m.in. Martha Argerich, Nelson Freire, Tatiana Nikolaeva czy Shura Cherkassky.

d1h7g6i

Profesor Feuchtwanger tak opisuje grę swojego ucznia: „Kiedy słucham gry Konrada Skolarskiego, przypomina mi się złoty wiek pianistyki”. Z kolei Profesor Pavel Gililov tak charakteryzuje grę artysty: „Bardzo rzadko dziś można znaleźć muzyka, który potrafi wyczarować dźwięk tak soczysty, śpiewny i pełen odcieni. (…) Jego liryczno-dramatyczne interpretacje są wyjątkowo osobiste i łatwo je zapamiętać oraz rozpoznać wśród tysiąca wykonań innych pianistów”.

W 2010 roku artysta uzyskał tytuł doktora, zaś od roku 2011 współpracuje z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Alicji Palety-Bugaj). Jego uczniowie zdobywają laury na międzynarodowych konkursach pianistycznych.

W 2012 roku Konrad Skolarski podpisał kontrakt płytowy z firmą DUX, która wydała dwa jego albumy: na pierwszy złożyły się utwory Rachmaninowa, Skriabina i Prokofiewa; drugi, zatytułowany Nostalgic Trip, zawiera miniatury fortepianowe Bacha-Silotiego, Brahmsa, Chopina, Griega, Medtnera, Czajkowskiego, Czajkowskiego/Pabsta, Rachmaninowa, Skriabina, Saint-Saënsa/Godowskiego. Nagrania te zostały wysoko ocenione przez międzynarodową krytykę muzyczną (nagroda prestiżowego periodyku muzycznego DIAPASON „5” oraz nominacja do nagrody Fryderyk).

Artysta koncertował w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Serbii, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Japonii. W 2009 roku artysta dokonał nagrań dla niemieckiej rozgłośni radiowej WDR, co zaowocowało zaproszeniem na prestiżowy festiwal pianistyczny „Klavierfestival Ruhr”, zaś w roku 2014 wystąpił z recitalem na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Dusznikach-Zdroju.

Konrad Skolarski jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena

d1h7g6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h7g6i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj