Nagrody V edycji Warszawskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Zbigniewa Herberta , w którym wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, zostały wręczone w poniedziałek w Starej Prochoffni.
Pierwsze miejsce w konkursie, który odbył się w dniach 6-7 października, zajęła Karolina Sokołowska z III klasy 99. LO im. Herberta, która recytowała Jedwab duszy.
- Już trzeci raz biorę udział w konkursie. Poznałam poezję Herberta dzięki szkole, poruszyła mnie jego twórczość i teraz często do niej wracam - powiedziała laureatka.
Drugie miejsce ex aequo zajęły Natalia Śliwowska z 53. LO dla Dorosłych za recytację wiersza Małe serce oraz Monika Wróblewska z 99. LO, która recytowała Wiatr i różę.
Trzecie miejsce zajęły ex aequo Marta Jakubisiak z 99. LO za recytację Wilka i owieczki oraz Veronika Skalska z 4. LO im. Adama Mickiewicza za Przesłanie Pana Cogito.
- Z przyjemnością słuchałam recytacji wierszy. Widać, że młodzi ludzie nie tylko nauczyli się tekstu na pamięć, ale naprawdę go zrozumieli, a to bardzo ważne - powiedziała przewodnicząca jury, aktorka Bożena Robakowska-Domagała.
- Szkoła nosząca imię Zbigniewa Herberta szczególnie powinna dbać o to, by szerzyć wiedzę dotyczącą poezji tego wybitnego poety. Jedną z inicjatyw, które temu służą, jest właśnie konkurs recytatorski - powiedziała Bożena Gromadzka, dyrektorka 99. Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Warszawie, organizatora konkursu.
- Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tej edycji wzięło udział ponad 70 osób - dodała.
Warszawski Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Herberta pierwszy raz odbył się w 2004 roku. Pomysłodawczynią była Beata Murawska, ówczesna dyrektorka LO im. Zbigniewa Herberta, a obecnie zastępca dyrektora w stołecznym Biurze Edukacji.
- Zbigniew Herbert jest wyjątkowym poetą. Pewna sfera wartości etycznych, które porusza on w swojej twórczości, jest bardzo istotna. Konkurs ma nie tylko szerzyć wiedzę o poezji Herberta , ale także być impulsem dla młodego człowieka, by zainteresował się twórczością tego poety - powiedziała Murawska. Jak zaznaczyła, jest szczególnie ważne, by promować twórczość Herberta wśród młodych ludzi, którzy dopiero kształtują siebie.