Trwa ładowanie...

Konkurs Literacki „Razem w pracy - Razem w życiu”

Konkurs Literacki „Razem w pracy - Razem w życiu”Źródło: Inne
dneafs8
dneafs8

Ogłoszony został drugi ogólnopolski konkurs literacki na esej, opowiadanie lub reportaż pt. „Razem w pracy – Razem w życiu” organizowany w ramach kampanii edukacyjno-społecznej „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” oraz obchodów V Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.

Konkurs Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Fundacji Komunikacji Społecznej przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą się przyczynić do poprawy sytuacji osób chorujących na schizofrenię, zapobiegać społecznemu zjawisku ich wykluczenia z rynku pracy oraz działać na rzecz ich aktywizacji zawodowej. Uczestnikiem może być każda pełnoletnia osoba. Organizatorom zależy na świadectwach i opowieściach, które ukazują, w jaki sposób osoby chorujące na schizofrenię bywają wykluczane z aktywności zawodowej, bądź też w jaki sposób udaje się im znaleźć swe miejsce na rynku pracy i realizować swoje plany zawodowe. Konkurs zmierza do zebrania doświadczeń związanych z życiem zawodowym tych, którzy chorują, jak i tych, którzy spotykają chorujących poprzez swą pracę. Organizatorzy zachęcają również pracowników, którzy stykają się na co dzień w pracy z osobami chorymi psychicznie oraz pracodawców, którzy zatrudnili osoby chorujące na schizofrenię, do opisania swych doświadczeń.

Szacuje się, iż w Polsce na schizofrenię choruje około 400 tys. osób. To najbardziej powszechna i jedna z najtrudniej leczonych chorób psychicznych. Schizofrenia zaczyna się na ogół u ludzi młodych, między 15 a 35 rokiem życia. Jest chorobą, na którą zachorować może potencjalnie każdy, bez względu na pochodzenie, styl życia czy zdolności intelektualne. Źródłem choroby są zarówno biologiczne zmiany w funkcjonowaniu mózgu, jak i relacje społeczne. Wbrew powszechnym mitom, schizofrenia jest jednak uleczalna, a chorzy na nią nie zagrażają innym bardziej niż osoby zdrowe. Wielu negatywnie odbieranym reakcjom osób chorych - dokonywanym z lęku, przerażenia lub bezradności – można zapobiec jeśli problem zostanie wcześnie rozpoznany i zostanie podjęta terapia.

Przez osoby dotknięte chorobą psychiczną praca rozumiana jest jako pomost ułatwiający nawiązanie satysfakcjonujących kontaktów społecznych oraz możliwość zdobywania własnych osiągnięć i sprostania oczekiwaniom zewnętrznego świata.

Stanowi ona szansę na zaangażowanie się w inną, poza rolą pacjenta, rolę społeczną.

Zeszłoroczna edycja konkursu, dzięki publikacjom informacji o nim w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Do organizatorów wpłynęło 256 prac konkursowych. Prace konkursowe to świadectwa o walce z chorobą, relacjach między chorującymi, a ich otoczeniem oraz bogate źródło informacji dla lekarzy i terapeutów. To także doskonały materiał do publikacji prasowych.

Na zwycięzców konkursu czekają nagrody pieniężne.

Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz dodatkowe informacje dostępne są na http://www.fks.dobrestrony.pl lub http://www.schizofrenia.info.

Prace konkursowe można nadsyłać do 30 lipca.

dneafs8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dneafs8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj