Trwa ładowanie...
dh5hepx
15-04-2010 00:00

Komunikacja polityczna. Wybrane zagadnienia gatunków i języka wypowiedzi

książka
Oceń jako pierwszy:
dh5hepx
Komunikacja polityczna. Wybrane zagadnienia gatunków i języka wypowiedzi
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Przyjęta w Polsce po 1959 roku komunikacyjna kategoryzacja przestrzeni politycznej umożliwia zaprzestanie utożsamiania polityki jedynie z jednokierunkową komunikacją niesymetryczną, a przede wszystkim z propagandą i agitacją. W demokracji komunikacja polityczna łączy się z wysoką interakcyjną kompetencją i aktywnością wszystkich jej uczestników - nie tylko rządzących. Wielkie znaczenie ma ponadto symetryczność rang rządzących i rządzonych oraz możliwość nieantagonistycznego osiągania przez nich celów politycznych w poszczególnych aktach komunikacji.

Interakcyjność i powszechność komunikacyjnej aktywności politycznej wyznacza jakość demokracji, choć niewątpliwie najdłuższą tradycję ma aktywność rządzących (komunikacja hegemoniczna i elitarna), stosunkowo krótką - rządzonych (komunikacja petycyjna i asocjacyjna).

W niniejszej książce zweryfikowano jakość polskiej komunikacji politycznej, skupiając uwagę na nadawczej kompetencji gatunkowej i językowej jej uczestników. Przedmiotem analizy są - po raz pierwszy w polskiej genologii - gatunki wypowiedzi politycznej, czyli stosunkowo trwale pod względem treści politycznej wzorce wypowiedzi, ukształtowane w zależności od funkcji (perswazyjnej i informacyjnej, a także rozrywkowej i fatycznej) oraz sytuacji użycia (głownie oficjalnej), znamienne dla politycznej społeczności dyskursywnej. Kontynuacja zaś i wykorzystanie dorobku idiograficznych badań nad środkami językowymi w komunikacji politycznej umożliwiły przedstawienie trzech szczegółowych zjawisk językowych, wpływających istotnie na swoistość polskich komunikatów politycznych: elementarnych metafor pojęciowych i metafor gry (zwłaszcza wojny, sportu i teatru), feminatywów (nazw żeńskich) oraz ideonimow politycznych (nazw partii).

Komunikacja polityczna. Wybrane zagadnienia gatunków i języka wypowiedzi
Numer ISBN

978-83-229-2671-0

Wymiary

170x240

Gatunek

Polityka,Eseje

Oprawa

1

Liczba stron

272

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5hepx
dh5hepx
dh5hepx
dh5hepx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj