Trwa ładowanie...
Materiał prasowy: HarperCollins

Kolejne tomy bestsellerowej "Serii Niefortunnych Zdarzeń" już w sprzedaży!

Jesienią ubiegłego roku na półkach polskich księgarni pojawiły się długo oczekiwane wznowienia dwóch pierwszych tomów popularnego na całym świecie cyklu Seria Niefortunnych Zdarzeń. Były to "Przykry początek" i "Gabinet gadów". Przyjęte z entuzjazmem przez polskich fanów i fanki kultowej serii oraz nowych młodych czytelników i czytelniczki. Teraz, dzięki staraniom specjalizującego się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej HarperKids, imprintu wydawnictwa HarperCollins Polska, dołączają do nich kolejne części z przygodami rodzeństwa Baudelaire: tom 3 zatytułowany Ogromne okno i tom 4 – Tartak tortur.

 Źródło: materiały partnera
d3u1loj
d3u1loj

Seria Niefortunnych Zdarzeń to prawdziwy literacki fenomen. Obejmująca (jak na opowieść o najbardziej pechowym rodzeństwie świata przystało) trzynaście książek, podzielonych na trzynaście rozdziałów każda, historia podbiła serca czytelników. Została przetłumaczona na 41 języków i sprzedała się w liczbie ponad 65 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Nic dziwnego, że platforma streamingowa Netflix wyprodukowała na podstawie kultowych książek w 2017 roku chętnie oglądany serial. Zdobył on wiele nagród i odnowił zainteresowanie bestsellerowym cyklem. Starsi czytelniczy zamarzyli o powrocie do lektury z młodości. A ci kilku(nasto)letni, którzy pokochali mroczny humor tajemniczego autora, kryjącego się pod pseudonimem Lemony Snicket, chcą poznać jej książkową wersję!

Wychodząc im naprzeciw HarperKids zadbało o ponowną dostępność książek na polskim rynku. Następne tomy są w przygotowaniu. Jeszcze w tym roku planowane są premiery kolejnych czterech.

d3u1loj

Narrator (i autor pod pseudonimem obsadzony w jednej z ról) ostrzega nas, że nie ma co liczyć na szczęśliwe zakończenie. Jeśli szukacie czegoś bardzo zakręconego, z nieprawdopodobną fabułą, która nie powinna się zdarzyć, to jest właśnie historia dla Was. Już sama narracja wciąga w przygodę i nie pozwala oderwać wzroku od kart książki. – pisze pedagożka, popularyzatorka literatury dziecięcej, Anna Jankowska, aktywneczytanie.pl

MŁODZI LUDZIE MAJĄ DOŚĆ CUKRU, LUKRU I ROMANSÓW? NA CZYM POLEGA FENOMEN SERII NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ?

Przygód 14-letniej Wioletki, 12-letniego Klausa i ich siostrzyczki, dzidziusia zwanego Słoneczkiem nie da się porównać do żadnej innej opowieści skierowanej do dzieci i młodzieży. Próżno tu szukać happy endu. Za każdym razem, kiedy wydaje się, że los sierot się odwrócił i w końcu mają szansę na chwilę szczęścia i spokoju, wpadają w kolejne tarapaty. Po piętach nieustannie depcze im prawdziwy czarny charakter, ich kuzyn, hrabia Olaf, który czyha na pokaźny majątek odziedziczony przez bohaterów po rodzicach i który za nic ma szczęście dzieci.

Sam autor (będący jednocześnie wszechwiedzącym narratorem całej historii) odżegnuje się zresztą od klasycznych opowieści, na których wychowały się pokolenia dzieci. Czerwonego Kapturka nazywa na przykład "wyjątkowo niesympatyczną dziewczynką, która uparcie pętała się po terytoriach dzikich zwierząt". Ironizuje, krytykuje znane dzieła literackie, zmuszając odbiorców i odbiorczynie do tropienia aluzji. Dzięki temu lektura Serii Niefortunnych Zdarzeń to rozrywka inteligentna i pełna humoru, która pozwala nabrać dystansu do wszystkich pechowych wydarzeń, których uczestnikami jest rodzeństwo Baudelaire. Niewątpliwie pomaga w tym również fakt, że dzieci są kreatywne, mają świetne pomysły, które pozwalają im wyjść cało z opresji.

d3u1loj

Każdy kolejny rozdział zaskakuje i jest dowodem na to, że nawet z najbardziej ogranych motywów można stworzyć zupełnie nową, świeżą, niebanalną i wciągającą opowieść. Wystarczy tylko mieć poczucie humoru, dystans do siebie i świata, niepokorną wyobraźnię i świetne pióro. Tak wyobrażam sobie autora "Serii Niefortunnych Zdarzeń", choć niewykluczone, że jest nudnym ponurakiem, a te kilkanaście tomów błyskotliwie napisanej historii o Wioletce, Klausie i Słoneczku Baudelaire udało mu się przypadkiem. Jeśli chodzi o tę opowieść, wszystko jest możliwe – pisze Elżbieta Manthey, juniorowo.pl, mama dwójki nastolatków, prezeska Fundacji Rozwoju przez Całe Życie.

Klimatu dopełniają charakterystyczne, ponure, czarno-białe ilustracje Bretta Helquista.

Więcej informacji o książkach z Serii Niefortunnych Zdarzeń na:

Materiał prasowy: HarperCollins
d3u1loj
d3u1loj