Trwa ładowanie...
d29g3w2
05-02-2020 01:23

Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata

książka
Oceń jako pierwszy:
d29g3w2
Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata
Tytuł oryginalny

Koh-i-Noor: The History of the World's Most Infamous Diamond

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Pierwsza pełna historia najsłynniejszego diamentu świata, Koh-i-Noora, czyli Góry światła.

29 marca 1849 roku dziesięcioletni maharadża Pendżabu został wprowadzony do sali tronowej Pałacu Luster we wspaniałym forcie Lahaur. Tam w czasie publicznej ceremonii, wystraszony, ale zachowujący godność chłopiec, formalnie przekazał prawdziwe skarby najbogatszego państwa Indii prywatnej korporacji – Kompanii Wschodnioindyjskiej. Został również zmuszony do podarowania brytyjskiej monarchini, królowej Wiktorii, prawdopodobnie najcenniejszego przedmiotu na subkontynencie: słynnego brylantu o nazwie Koh-i-Noor.

Na historię klejnotu, będącego przede wszystkim symbolem władzy, składały się w tamtym czasie głównie plotki z bazarów Delhi, niemniej uznawane za obowiązującą wersję. Dopiero teraz kamień został odmitologizowany. W rezultacie świat może nareszcie poznać jego prawdziwe dzieje, pełne chciwości, zbrodni, tortur i morderstw, kolonializmu i grabieży – autorom udało się bowiem dotrzeć do wielu, nieznanych wcześniej źródeł, znajdujących się między innymi w południowej i środkowej Azji.

Historia kończy się na opisie budzącego kontrowersje obecnego miejsca przechowywania drogocennego kamienia: londyńskiej Tower, gdzie w muzeum klejnotów królewskich zdobi koronę królowej matki.

Koh-i-Noor. Historia najsłynniejszego diamentu świata
Numer ISBN

978-83-65613-96-7

Wymiary

150x240

Oprawa

twarda

Liczba stron

288

Język

polski

d29g3w2

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29g3w2
d29g3w2
d29g3w2
d29g3w2