Trwa ładowanie...
d44kjbp

Kłopoty z historią

książka
d44kjbp
Oceń jako pierwszy:
Kłopoty z historią
Autorzy
Wydawnictwo
83-60533-03-2_87967_F.jpg
Inne

Publicystyką historyczną zajmuję się już 10 lat. W okresie tym napisałem kilkadziesiąt tekstów dotyczących rozmaitych wydarzeń z najnowszej historii. Znaczną część z nich opublikowałem w nieistniejącym już "Życiu", ale dostęp do innych artykułów - dla osób spoza wąskiego grona naukowców, którzy bywają w specjalistycznych bibliotekach - jest bardzo utrudniony. Także i ci ostatni nie zawsze pamiętają, co kto napisał 10 lat temu.

Tematyka prezentowanych artykułów jest ściśle związana z moimi naukowymi zainteresowaniami. Są to więc teksty dotyczące spraw polsko-żydowskich w XX wieku ze szczególnym naciskiem na związane z tym kontrowersje. Szczególnie dużo miejsca poświęciłem sprawie książki Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi", którą, co zawsze podkreślałem, można bardziej traktować jako przejaw intelektualnej patologii, niż poważne dzieło naukowe.

Drugi, znacznie ważniejszy obszar moich poszukiwań, to kwestie związane z komunizmem, historią Polskiej Partii Robotniczej i Polski Ludowej. Piszę więc o KPP w latach 30., partyzantce komunistycznej, a także ludziach wykreowanych przez PRL. Zbiór artykułów uzupełniają teksty dotyczące częstych problemów, przed którymi staje naukowiec zajmujący się XX wiekiem.

d44kjbp
Kłopoty z historią
Numer ISBN

83-60533-03-2

Wymiary

150x210

Gatunek

Historia powszechna,Eseje,Historia powszechna,Eseje

Oprawa

6

Liczba stron

320

Inne wydania

Warszawa - 2008-08-28

Podziel się opinią

Share
d44kjbp
d44kjbp
d44kjbp
d44kjbp
d44kjbp