Trwa ładowanie...

"Kisiel. Wszystko" - dzieła zebrane na 100-lecie urodzin

"Kisiel. Wszystko" - dzieła zebrane na 100-lecie urodzinŹródło: Inne
dbyulev
dbyulev

"Kisiel. Wszystko" - taki tytuł będzie nosiła 14-tomowa seria zbierająca dzieła wszystkie Stefana Kisielewskiego , której pierwsze tomy trafia do księgarń w maju. W 100 rocznicę śmierci Kisiela, 7 marca, ukaże się też monografia o nim pióra Małgorzaty Gąsiorowskiej.

Wydawnictwo Prószyński i S-ka w roku 2011 rozpoczyna 3-letni projekt wydawniczy zatytułowany "Kisiel. Wszystko", który w 14 tomach wydanych w latach 2011-2013 będzie zbierał całą literacką oraz publicystyczną spuściznę Stefana Kisielewskiego - mistrza błyskotliwego felietonu, niepokornego publicysty, w końcu autora kryminalnych, sensacyjnych oraz politycznych powieści.

Jako pierwsze - w maju tego roku - ukażą się "Alfabet Kisiela" i "Testament Kisiela". We wrześniu do księgarń trafi debiut powieściowy Kisielewskiego czyli "Sprzysiężenie" z 1946 roku. Za tę książkę felietony autora zostały zawieszone w "Tygodniku Powszechnym".

Do końca roku 2011 ukażą się jeszcze "Zanim nadejdzie śmierć" (ostatnia, niedokończona powieść z 19991 roku), "Podróż w czasie" (1982), "Historie żydowskie" (opublikowane w "Kulturze" w 1960 r.) oraz opowiadania z czasów okupacji (m.in. "Mieszkanie", "Biblioteka", "Chciałem pisać", "W małym miasteczku"). Na 2012 rok wydawnictwo planuje powieści kryminalne oraz dwa tomy jego pism muzycznych, oraz felietony. W 2013 roku ukażą się natomiast powieści polityczne Kisiela pisane pod pseudonimem Tomasz Staliński, oraz jego "Dzienniki".

dbyulev

7 marca 2011 roku, w 100-lecie urodzin Kisiela, ukaże się książka "Stefan Kisielewski" Małgorzaty Gąsiorowskiej, która przypomni muzyczne dokonania słynnego felietonisty."Stefan Kisielewski pisał muzykę przeróżną: od czystych form poprzez muzykę do filmów po quasi rozrywkowe utworki. Swoje specyficzne widzenie świata i niebanalne poczucie humoru wyrażał w swoich utworach, w których bawi się różnymi konwencjami (...) Humor i niewymuszony wdzięk utworów muzycznych Kisielewskiego wskazują, że pomimo zupełnie innej materii, jaką reprezentuje twórczość muzyczna w opozycji do literackiej, jest to wciąż ten sam człowiek - po prostu Kisiel" - pisze Gąsiorowska.

Z lektury książki będzie się można m.in. dowiedzieć o mało znanych epizodach życia Kisiela m.in. o roli jurora na I Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym triumfowała Karin Stanek czy o jego krytycznym stosunku do festiwalu Warszawska Jesień.Książka ukaże się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Z okazji 100 rocznicy urodzin Stefana Kisielewskiego, 13 marca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbędzie się koncert, podczas którego przypomniane zostaną jego kompozycje. Koncert wykona Sinfonia Varsovia po dyrekcją Jacka Kaspszyka a partię solową "Koncertu fortepianowego" zagra Julia Samojło.

dbyulev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyulev

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj