Trwa ładowanie...
d2ujizt

Kim Gordon

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Kim Gordon była w latach 80. i 90. jedną z kultowych postaci amerykańskiej sceny muzycznej, wokalistką oraz basistką. W swojej książce artystka przybliża nam obraz popkultury za oceanem i specyfikę tego środowiska, włącznie z dyskryminacją kobiet muzyków.

Kim Gordon – życie prywatne

Kim Althea Gordon przyszła na świat w rodzinie profesora socjologii oraz krawcowej. Dorastała w Kalifornii w czasach rozkwitu kultury hippisowskiej, a po skończeniu lokalnego college'u przeprowadziła się do Nowego Jorku. Kim Gordon spotykała się z chłopakiem, z którym była następnie zamężna przez 28 lat. Thurston Moore został sklasyfikowany przez prestiżowy amerykański magazyn muzyczny jako 33. gitarzysta wszech czasów. W 1994 roku na świat przyszła córka pary, Coco Hayley Gordon Moore, obecnie artystka oraz modelka. Związek zakończył się dość głośno i burzliwie kryzysem wieku średniego Thurtsone'a, prowadzeniem przez niego podwójnego życia i zdradą z inną kobietą.

Kim Gordon ma na koncie epizod z modelingiem. Pracowała m.in. z Calvinem Kleinem oraz domem mody Saint Laurent. Projektowała damskie ubrania dla X-Girl (założyła markę razem z Daisy von Furth i panie sprzedały ją po 5 latach) i & Other Stories (część szwedzkiego koncernu H&M). Od lat 70. Kim Gordon związana jest ze sztuką, maluje obrazy, a wystawy jej dzieł możemy oglądać od początku lat 80. Piosenkarka zaliczyła epizod aktorski w serialu ”Dziewczyny”, bawiła się również w reżyserię. Jej idolka w młodości była Madonna, która bez oporów dążyła do tego, czego nie tylko w muzyce zawsze pragnęła. Kim Gordon ma dużą świadomość feministyczną i próbuje przekazywać istotne treści między wierszami od zawsze.

Kim Gordon – kariera muzyczna

Kim Gordon aktywnie udzielała się w licznych projektach, ale najbardziej znana jest jako współzałożycielka rockowego i punkowego zespołu Sonic Youth, który w 1981 roku wstrząsnął nowojorskim środowiskiem no wave. W skład grupy weszli Thurston Moore oraz Lee Ranaldo. Równolegle do rozpadu 28-letniego małżeństwa Kim Gordon i jej męża w 2011 roku po 30 latach kapela przestała istnieć. Płyty wydawali do 2009 roku.

Kim Gordon stoi na czele zespołu Free Kitten, współpracowała muzycznie z DJ Olive'em i Ikue Mori. Wydała również jedną z płyt grunge'owej grupy Hole z Courtney Love na czele.

Kim Gordon – książka

Książka Kim Gordon jest na polskim rynku wydawniczym dostępna od 2015 roku dzięki ofercie Czarnego Wydawnictwa. Swoista autobiografia to kulisy życia zarówno w Nowym Jorku, jak i w znanym zespole muzycznym, który Kim Gordon współtworzyła od samego początku. Zostaje tutaj wspomniany chociażby zmarły Kurt Cobain, założyciel kultowej Nirvany, który w Kim Gordon wzbudzał od początku matczyne uczucia, a także nieszczęśliwa historia Karen z The Carpenters.

Kobieta od dekad inspiruje inne panie do życia poza utartymi ścieżkami i postępowania według własnych przekonań, a nie społecznych oczekiwań. Szczęście po trwającym większość życia zakończonym związku jest możliwe, co Kim Gordon doskonale udowadnia na własnym przykładzie.

Kim Gordon
Data urodzenia

28.04.1953

Miejsce urodzenia

Rochester, Nowy Jork

Bibliografia
d2ujizt

Podziel się opinią

1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ujizt
d2ujizt
d2ujizt