Trwa ładowanie...
10-02-2011 12:06

Kielce: 12 tys. woluminów z zasobów PTTK dla biblioteki miejskiej

O blisko 12 tys. woluminów z zasobów regionalnej pracowni krajoznawczej świętokrzyskiego oddziału PTTK wzbogaci się Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach.

Kielce: 12 tys. woluminów z zasobów PTTK dla biblioteki miejskiejŹródło: sxc.hu
d83dgy4
d83dgy4

O blisko 12 tys. woluminów z zasobów regionalnej pracowni krajoznawczej świętokrzyskiego oddziału PTTK wzbogaci się Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. Trafią doń cenne książki, roczniki czasopism, zbiory dokumentów, materiały organizacyjne i pamiątki.

Zgodnie z podpisaną w środę w Kielcach umową w tej sprawie, zasoby książek, czasopism i innych wydawnictw o Kielecczyźnie i regionie świętokrzyskim - gromadzone od stulecia przez kilka pokoleń miejscowych pasjonatów turystyki i krajoznawstwa - zostaną zabezpieczone i zachowane. "Po zinwentaryzowaniu i skatalogowaniu będą ogólnie dostępne" - zapowiedział dyrektor kieleckiej książnicy Andrzej Maćkowski.

"Kielecka biblioteka przejmie najpełniejszy z istniejących zbiór wydawnictw o tematyce turystyczno-krajoznawczej, poświęconych Świętokrzyskiemu" - ocenił Robert Kulak z zarządu wojewódzkiego PTTK w Kielcach.

Oprócz blisko 8 tys. pozycji książkowych - w tym kompletu wydawnictw sygnowanych przez Zarząd Wojewódzki PTTK w Kielcach - są w nim m.in. roczniki miesięcznika "Radostowa" z lat 1936-1939 redagowanego przez Edmunda Massalskiego (1886-1975) - pedagoga, działacza społecznego, krajoznawcę i popularyzatora turystyki związanego z Kielcami. Część zbioru regionaliów stanowią wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które działało od 1908 roku.

d83dgy4

Bogaty księgozbiór regionalnej pracowni krajoznawczej w Kielcach zmieni właściciela ponieważ u dotychczasowego nie ma już warunków i możliwości do eksponowania zgromadzonych zasobów. Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach zagwarantowała, że przejęty księgozbiór "ocali od zapomnienia i uchroni przed rozproszeniem".

W przyszłym tygodniu rozpocznie się jego przekazywanie. Udostępniony ma być po całkowitym opracowaniu, prawdopodobnie za kilka lub kilkanaście miesięcy.(PAP)

d83dgy4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d83dgy4