Trwa ładowanie...
31-07-2017 12:23

Kiedy rodzeństwo spotyka się po latach, między nimi staje przeszłość...

Czwórka rodzeństwa – Alice, Roland, Harriet i Fran – postanawia spędzić wspólny urlop na angielskiej wsi. To ich ostatni pobyt w urokliwym domku, odziedziczonym po dziadkach, ma więc być wyjątkowy. Przeczytaj powieść, którą zachwyciła się Zadie Smith!

Share
Kiedy rodzeństwo spotyka się po latach, między nimi staje przeszłość...Źródło:
d1fp0tr

Czwórka rodzeństwa – Alice, Roland, Harriet i Fran – postanawia spędzić wspólny urlop na angielskiej wsi. To ich ostatni pobyt w urokliwym domku, odziedziczonym po dziadkach, ma więc być wyjątkowy. Przeczytaj powieść, którą zachwyciła się Zadie Smith!

Zasady są proste: tylko rodzina, żadnych obcych. Fran przyjeżdża z dwójką dzieci, Roland z córką (z pierwszego małżeństwa) i nową żoną (trzecią z kolei), Harriet jak zwykle jest sama. Wyłamuje się tylko Alice, która przywozi ze sobą swojego prawie-pasierba Kasima, syna byłego partnera.

Dom dziadków pełen jest bolesnych wspomnień, lecz choć przeszłość przypomina im o sobie na każdym kroku, trudno jest im się z nią rozstać. Czas, który nie oszczędził niszczejącego budynku, odcisnął także piętno na ich wzajemnych relacjach. Rodzinne wakacje, w zamierzeniu sielankowe, nieuchronnie zmierzają w kierunku katastrofy, atmosfera gęstnieje z dnia na dzień…

Tessa Hadley po mistrzowsku kreśli intymny portret rodziny, której członkowie pod płaszczykiem dobrego pochodzenia, wykształcenia, statusu materialnego, skrzętnie skrywają pożerające ich namiętności i mroczne sekrety.

d1fp0tr

Przeczytaj fragment:

– Chyba wolałabym pozbyć się domu, niż zmienić te dachówki.

– No to już – oświadczyła Fran. – Wszyscy się zgodziliśmy, że pora się rozstać, nie możemy znieść myśli o nowych dachówkach lub zmianie czegokolwiek. Mnie i Jeff owi pieniądze na pewno się przydadzą. Przynajmniej możemy go wycenić. Skontaktujemy się z Wallerami, są najlepsi. Jak myślisz, Rolandzie, ile za niego dostaniemy?

Nie miał pojęcia, nikt zresztą nie wiedział. Trzysta tysięcy funtów? Może więcej, może mniej, bo dom był w opłakanym stanie.

– Moglibyśmy się wstrzymać – zasugerowała Harriet – i powiedzieć, że sprzedamy tylko komuś stąd.

d1fp0tr

– Moglibyśmy – zastanowił się Roland.

Fran nie spodobał się ten pomysł.

– A potem sprzedać jakiemuś miejscowemu budowlańcowi, który odsprzeda go jako drugi dom za dwa razy tyle!

Oczywiście wyszlibyśmy na tym lepiej, gdybyśmy pożyczyli pieniądze na remont i dopiero potem go sprzedali. Nikt nie chciał zawracać sobie tym głowy.

– Wiem, że macie rację – powiedziała Alice. – Pora sprzedać dom. Zgadzam się z wami, naprawdę. Nigdy nie wiem, co jest dla mnie dobre. Może zacznę nowy etap w życiu i nie będę się czepiać przeszłości. Może nawet stanę się nową osobą. Nie rozpoznacie mnie! Nareszcie szczęśliwa!

d1fp0tr

– Alice, nie bądź głupia – skarciła ją Fran. – Teraz też jesteś szczęśliwa, wiesz, że tak jest. W każdym razie zawsze możemy tu przyjechać z wizytą. W okolicy jest tyle ładnych pensjonatów, w których możemy się zatrzymać.

Alice wyglądała na przerażoną.

– Przenigdy. Kiedy sprzedamy dom, nigdy tu nie wrócę. Dla mnie to będzie koniec.

O autorce: Tessa Hadley - brytyjska autorka powieści, opowiadań oraz literatury faktu. Jej utwory często skupiają się na relacjach rodzinnych. Jej powieści były dwukrotnie nominowane do Orange Prize oraz Wales Book of the Year, a w 2016 roku została nagrodzona Windham–Campbell Literature Prize for fiction. Jej opowiadania regularnie ukazują się w ”The New Yorker”, ”Granta” i innych pismach. Od 2016 roku jest naucza kreatywnego pisania w Bath Spa University.

”Przeszłość”, Tessa Hadley, w tłumaczeniu Katarzyny Mality, Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o., premiera 17 sierpnia 2017

(img|747488|center)

d1fp0tr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fp0tr
d1fp0tr