Trwa ładowanie...
d31lvkh
15-04-2010 00:00

Khul-khaal. Bransolety Egipcjanek

książka
Oceń jako pierwszy:
d31lvkh
Khul-khaal. Bransolety Egipcjanek
Tytuł oryginalny

Khul-Khaal: Five Egyptian Women Tell Their Stories

Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Khul-khaal - to ciężkie, złote lub srebrne bransolety zakładane na kostki przez zamężne kobiety w Egipcie, bransolety te wydają dźwięk, który informuje innych o statusie noszącej je kobiety. Khul-khaal ograniczają swobodę ruchów, ale mogą też przynosić kobiecie korzyści. Jako ozdoba połyskująca na kształtnej kostce i przy każdym kroku wydająca charakterystyczny, brzęczący odgłos, bywają uwodzicielskie.

Małżeństwo jest dla Egipcjanek najważniejszą rzeczą na świecie, po to się rodzą i ku temu zmierza całe ich życie, to małżeństwo bowiem powinno zapewnić im godność i dostatek. Czy tak jest? Czy jednak nie staje się ono kolejnym więzieniem, a srebrne lub złote bransolety kajdanami? Życie egipskich kobiet jest niełatwe, ale radzą sobie z nim na swój własny sposób i na swój własny sposób starają się być szczęśliwe.

Te pięć opowieści nagranych i spisanych przez autorkę książki, to autentyczne losy zupełnie normalnych, a więc często biednych, niewykształconych, ale kochających życie egipskich kobiet. To książka, która nie tylko pokazuje prawdziwe życie zwykłego człowieka w Egipcie, ale również jest kopalnią wiedzy o tej jakże dla nas ciągle tajemniczej i niezrozumiałej kulturze. Powtarzają się tam w kontekście losów każdej z kolejnych kobiet takie ważne dla tej kultury zagadnienia, jak najważniejsze obrzędy (małżeństwo, narodziny dzieci, obrzezanie, rozwód itp.), wyznawane wartości i normy oraz światopoglądy.

Khul-khaal. Bransolety Egipcjanek
Numer ISBN

978-83-925897-1-6

Wymiary

165x235

Gatunek

Biografie i autobiografie

Oprawa

3

Liczba stron

264

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31lvkh
d31lvkh
d31lvkh