Trwa ładowanie...
d3j6dpt
d3j6dpt

Kelly Starrett

Kelly Starrett jest ojcem CrossFitu Facebook.com
Kelly Starrett jest ojcem CrossFitu

Kelly Starrett to amerykański fizjoterapeuta, trener CrossFitu, autor ćwiczeń z tego zakresu, a także doktor nauk o wychowaniu fizycznym. Współpracował z wieloma gwiazdami sportu, przygotowując dla nich redukujące kontuzje treningi.

Kelly Starrett – biografia

Kelly Starrett urodził się w 1973 roku. Dorastał w bawarskim Garmisch-Partenkirchen, na południu Niemiec. Jako dziecko trenował narciarstwo alpejskie i kajakarstwo. Był wychowywany jedynie przez matkę, z pochodzenia Amerykankę. Będąc nastolatkiem, przeprowadził się wraz z nią do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył szkołę średnią. Następnie Kelly Starrett podjął studia na Uniwersytecie Colorado.

Odnalazł się w sporcie jako wioślarz. Występował w najważniejszych narodowych imprezach jako członek zespołów wioślarskich i kajakarskich, dopóki nie dotknęło go RSI, czyli grupa urazów mięśni i ścięgien, wynikająca z chronicznego ich przeciążenia. To stało się kluczem do sukcesu Kelly'ego Starretta. W 2004 roku wraz z żoną opracował zestaw ćwiczeń, które zyskało miano popularnego dziś CrossFitu. Rok później powstała prowadzona przez małżeństwo pierwsza siłownia CrossFit.

W 2007 roku Kelly Starrett otrzymał tytuł doktora wychowania fizycznego na Samuel Merritt University, uczelni wyższej specjalizującej się w kulturze fizycznej i sporcie, znajdującej się w Oakland, w stanie Kalifornia. Dwa lata później wystartowała strona MobilityWOD, która znalazła się na liście 10 najlepszych blogów sportowych według czasopisma „Outside Magazine”. Uznawany za ojca CrossFitu Kelly Starrett został ujęty również na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata zdrowia i kondycji fizycznej, zestawionej przez startup Greatest w 2017 roku.

Żoną Kelly'ego Starretta jest jego partnerka w biznesie i współautorką programów ćwiczeniowych, Juliet Starrett. Para ma dwie córki.

Kelly Starrett – poglądy

Z wiedzy i doświadczenia Kelly'ego Starretta korzystają reprezentanci olimpijscy, czołowi sportowcy związani z footballem amerykańskim, koszykówką czy piłką nożną, a także żołnierze amerykańskich jednostek specjalnych.

Jego badania skupiają się przede wszystkim na treningach po kontuzji. Jest zwolennikiem ćwiczeń łagodzących urazy, a jednocześnie utrzymujących skutecznie sprawność fizyczną. Poza tym filozofia Kelly'ego Starretta opiera się na promowaniu poprawnej sylwetki ciała, dbaniu o jego biomechanikę, a także zdrowym odżywianiu.

Kelly Starrett – książki

Kelly Starrett jest autorem trzech książek nawiązujących do jego ćwiczeń, a także poprawiania sprawności fizycznej i prowadzenia zdrowego stylu życia. Zanim jednak opublikował pełne książki, pisał artykuły dla magazynu „CrossFit Journal”.

Pierwsza z pozycji książkowych fizjoterapeuty to „Bądź sprawny jak lampart” (2013). Mimo krytyki ze strony środowiska fizjoterapeutycznego książka znalazła się na liście bestsellerów gazety „The New York Times”. Kolejnym poradnikiem autorstwa Kelly'ego Starretta jest „Gotowy do biegu” (2014). Współautorem książki jest T.J. Murphy. Ta publikacja spotkała się z aprobatą krytyków i także biła rekordy popularności. W 2016 roku ukazała się książka Kelly'ego Starretta, jego żony Juliet oraz Glena Cardozy „Skazany na biurko”, opisująca konsekwencje prowadzenia siedzącego stylu życia i wskazująca drogę, aby im zapobiec.

d3j6dpt
Kelly Starrett
Miejsce urodzenia

Garmisch-Partenkirchen

Bibliografia

Podziel się opinią

1
Share
d3j6dpt

d3j6dpt
d3j6dpt
d3j6dpt