Kazuo Ishiguro wydał nową powieść. "Klara i słońce" zachwyca krytyków
Już niebawem nad Wisłą również staniemy się uczestnikami wielkiego wydarzenia w świecie literatury. Kazuo Ishiguro wydał pierwszą po Noblu książkę. Premierę polskiego przekładu powieści "Klara i słońce" zaplanowano na 2. połowę marca. "Jesteśmy małymi zamkami, a komunikacja wymaga ogromnego wysiłku" - wyjawia pisarz.
Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2021 roku trafi niebawem do polskich księgarni. Tłumaczenia najnowszej dystopijnej powieści Kazuo Ishiguro zrealizował Andrzej Szulc. To ósma powieść brytyjskiego pisarza japońskiego pochodzenia i zarazem pierwsza książka od czasu zdobycia przez niego Nagrody Nobla w 2017 roku. Podnosząca podobne problemy, co świetna "Nie opuszczaj mnie".
W powieści "Klara i słońce" Kazuo Ishiguro snuje futurystyczną opowieść, w której tytułowa Klara to zasilana energią słoneczną przedstawicielka sztucznej inteligencji. Pierwszy okres swojego życia Klara spędza pod opieką menedżera sklepu. Obserwuje świat przez sklepowe okno. Analizuje i uczy się rozróżniać oraz przeżywać emocje.
Zobacz: Literacki Nobel 2017 dla Kazuo Ishiguro. Zaskoczenie?
W końcu Klara zostaje wybrana przez Josie. Wtedy okazuje się, że perspektywa AI znacznie różni się od ludzkiej, a sama Klara ma dużo wspólnego z dziecięcymi bohaterami, którzy "często składają w całość małe fragmenty rzeczywistości i dochodzą czasem do dziwnych wniosków. I nawet gdy Klara staje się coraz bardziej wyrafinowana w pewnych kwestiach, w innych pozostaje bardzo dziecinna" - ujawnił w rozmowie z "Przekrojem" pisarz.
Powieść powstawała jeszcze przed pandemią, ale jak potwierdzają krytycy, doświadczenie izolacji sprawiło, że stała się jeszcze bardziej poruszająca i warta uwagi. "Mam poczucie, że ludzie są zasadniczo samotni, ponieważ jesteśmy stworzeniami, które budują wokół siebie te prywatne światy. Jesteśmy małymi zamkami, a komunikacja wymaga ogromnego wysiłku. Jest coś szczególnego w pisaniu powieści, które tworzę - pierwszoosobowych, opartych na jednej postaci - co ma tendencję do akcentowania tej cichej natury - powiedział Kazuo Ishiguro w rozmowie z "The Wall Street Journal".