Trwa ładowanie...
d2hca38
15-04-2010 00:00

Kazimierz Sosnkowski

książka
Oceń jako pierwszy:
d2hca38
Kazimierz Sosnkowski
Rok wydania
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

Generał Kazimierz Sosnkowski jest postacią niezwyczajną, wiel- ce znaczącą w naszym wieku. całe życie związany był z wojskiem, związany blisko, rzec można sercem.
Współtwórca Legionów, szef I Brygady, w wolnej Polsce minister spraw wojskowych, a potem inspektor armii, przez wiele lat bliski Józefowi Piłsudskiemu i szczerze z nim zaprzyjaźniony, uczestnik wrześniowych bojów, potem naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a w ostatnim okresie życia - duchowy przywódca polskiej emigracji.
Tak to jednym tchem można by przedstawić sylwetkę tego człowieka, cieszącego się niezmiennie ogromnym autorytetem i poważaniem. A przy tym poeta, tłumacz, filozof, muzyk, o niezwykle szerokich zainteresowaniach dotyczących właściwie wszystkich dziedzin otaczającego go świata.
Aż dziwne, że dotąd nie ukazała się szersza monografia tej fascynującej postaci.
Niniejsza książka jest pierwszą tego próbą. Z pewnością nie jest to pełna opowieść o generale Sosnkowskim. Jego bogate życie i różnorodne talenty wymagają jeszcze niejednego opracowania; powinny one dotyczyć choćby spraw ściśle wojskowych czy działalności literackiej. Starając się objąć całokształt działań Szefa, określenie to bowiem przylgnęło do niego na zawsze, najwięcej miejsca poświęciliśmy okresowi II wojny światowej, a także zupełnie niemal nie znanemu ostatniemu ćwierćwieczu jego życia, spędzonemu w dalekiej Kanadzie, kiedy do końca był blisko powiązany z naszymi polskimi sprawami. Monografia oparta została przede wszystkim na dokumentacji znajdującej się w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Instytucie im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz na zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Kazimierz Sosnkowski
Liczba stron

217

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hca38
d2hca38
d2hca38