Trwa ładowanie...
d4co39t
d4co39t

Kazimierz Kutz

Kazimierz Kutz jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów Agencja Gazeta

Kazimierz Kutz jest reżyserem, scenarzystą, politykiem, a także pisarzem. Za filmy, w których ukazywał miłość do Śląska, był niejednokrotnie nagradzany na licznych festiwalach.

Kazimierz Kutz – życiorys

Kazimierz Julian Kutz urodził się na Śląsku w 1929 roku. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach wybrał studia na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, które ukończył w 1953 roku.

Kazimierz Kutz był członkiem Związku Harcerstwa Polskiego, Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego oraz Związku Młodzieży Polskiej.

W latach 70. Kazimierz Kutz był wielokrotnie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, natomiast w 1981 roku został internowany na 7 dni (14-21 grudnia).

Kazimierz Kutz jako polityk był senatorem w latach 1997-2007 oraz 2011-2015, a w latach 2007-2011 dostał tekę poselską.

Kazimierz Kutz był współzałożycielem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, którego pierwszym prezesem został Jerzy Kawalerowicz.

Kazimierz Kutz jest bardzo związany ze Śląskiem. Założył Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie, patronuje także Kongresowi Kultury organizowanemu na Górnym Śląsku.

Kazimierz Kutz – filmy

Kazimierz Kutz po ukończeniu PWSF w Łodzi był asystentem Andrzeja Wajdy. Pierwszy film Krzyż walecznych samodzielnie nakręcił w 1958 roku. Otrzymał za niego Syrenkę Warszawską.

W karierze reżyserskiej Kutza najważniejsze są trzy filmy: Sól ziemi czarnej (1959), Perła w koronie (1971) oraz Paciorki jednego różańca (1979), które tworzą tzw. Tryptyk śląski. Reżyser przedstawił w nich swoją wizję sztuki filmowej na podstawie uniwersalnych historii. Tryptyk śląski Kazimierza Kutza otrzymał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach filmowych m.in. Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w 1980 roku.

Do innych znanych filmów Kazimierza Kutza można zaliczyć: Linię (1974), Wkrótce nadejdą bracia (1985), Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza (1993), Śmierć jak kromka chleba (1994), Pułkownika Kwiatkowskiego (1995).

Kazimierz Kutz – książki

Kazimierz Kutz jako autor zadebiutował w 1999 roku. Napisał książkę Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko, w której opowiada o PRL-u oraz świecie filmowym, portretując swoich znajomych m.in. Andrzeja Wajdę, Tadeusza Łomnickiego czy Tadeusza Konwickiego.

W 2010 roku została wydana Piąta strona świata Kutza, którą pisał przez 15 lat. Historia człowieka, który musi odkryć tajemnicę rodzinną, jest tylko pretekstem do stworzenia barwnego obrazu Śląska. Książka była nominowana do Literackiej Nagrody Gdynia 2011. Została przeniesiona na ekran przez Teatr Telewizji oraz na deski teatru przez Teatr Śląski w Katowicach.

Kazimierz Kutz wydał także zbiór felietonów filmowych zebranych w publikacji Z mojego młyna (2009).

W 2017 roku ukazała się książka Fizykamenta. Felietony Kutza – są to zebrane artykuły, które reżyser co tydzień pisał dla Gazety Wyborczej.

Kazimierz Kutz – ciekawostki

  • Kazimierz Kutz jako reżyser współpracował przy 12 filmach z pianistą i kompozytorem Wojciech Kilarem;
  • Kazimierz Kutz jest honorowym obywatelem Katowic, dostał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis;
  • Kazimierz Kutz miał trzy żony. Z pierwszą, Krystyną Szerenkowską, ma syna Gabriela, a z trzecią, Iwoną Świętochowską, syna Tymoteusza oraz dwie córki, Wiktorię i Kamilę.

Podziel się opinią

1
Share
d4co39t
d4co39t
d4co39t
d4co39t