Trwa ładowanie...
d4i1ydt

Kazimiera Iłłakowiczówna

Nie tak łatwo orzec do jakiej epoki należy twórczość Kazimiery Iłłakiewicówny. Większość z trzydziestu tomów powstała w dwudziestoleciu międzywojennym, był to też okres dla niej pod wieloma względami najłaskawszy.

Wywodziła się z rodziny wileńskiej i to przesłynnej, bo Zanów. Do pierwszej wojny światowej zdążyła studiować w Petersburgu, Krakowie i Oksfordzie, a w latach międzywojennych była aż do 1035 roku osobistym sekretarzem Józefa Piłsudskiego.

Sam wykaz motywów jej twórczości zająłby miejsca niemało. Pewne jest, że ceniła sobie modernistyczne piękności. Ale było w tym coś jeszcze - głębokie zatopienie w historii, w mitach polskich i litewskich, w legendzie pejzażu polnego i leśnego. Baśniowość pozostała cechą jej poezji aż do ostatnich tomów.

Po wojnie Iłłakowiczówna osiadła w Poznaniu, gdzie była traktowana z największą rewerencją.

Kazimiera Iłłakowiczówna
Data urodzenia

05.08.1889

Miejsce urodzenia

Wilno, Litwa

Data śmierci

15.02.1983

Bibliografia
d4i1ydt

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i1ydt
d4i1ydt
d4i1ydt
d4i1ydt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj