Trwa ładowanie...
d2f8dxu
27-01-2014 00:00

Kapitalizm konfucjański? Chińskie reformy ekonomiczne a globalizacja

książka
Oceń jako pierwszy:
d2f8dxu
Kapitalizm konfucjański? Chińskie reformy ekonomiczne a globalizacja
Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Książka zawiera całościowy i kompetentny opis oraz analizę chińskich reform ekonomicznych i ich skutki dla gospodarki globalnej. Punktem wyjścia jest uznanie faktu, że w ciągu minionych 25 lat Chiny z zacofanego gospodarczego kraju wysforowały się na pozycję mocarstwa ekonomicznego ustępującego pod względem wielkości PKB jedynie Stanom Zjednoczonym. Autor poszukuje odpowiedzi na pytanie, co stanowi istotę chińskich reform, dlaczego zapewniły one Chinom niewiarygodnie wysokie i utrzymujące się tempo wzrostu, a przede wszystkim – dlaczego udało się je przeprowadzić z takim sukcesem.

Napoleon nazywał Chiny „olbrzymem”, który śpi, Hegel twierdził, że ten sen będzie trwał wiecznie, gdyż światowy duch opuścił Chiny na zawsze. Popularny amerykański tygodnik „Fortune”, w marcu 2009 r., pisał o „mrocznych” perspektywach Chin. Tak mogło się wydawać w czasach rewolucji kulturalnej Mao Zedonga, kiedy Chiny znalazły się w stanie niebywałego kryzysu. Ale potem – na przełomie wieku XX i XXI – w ciągu ćwierćwiecza, starożytna cywilizacja Chin wkroczyła w stan rozkwitu.

Współczesna historia Chin kształtuje się w sposób nieprzewidywalny. Chiny nieustannie zaprzeczają prognozom wielu futurologów. Chiny to jedyne państwo, które przeżywając wzloty i upadki, potrafiło do dzisiaj zachować ciągłość i tradycję, które po tysiącleciach świetności stało się krajem biednym i prymitywnym, by w epoce Deng Xiaopinga, nazywanego ojcem i założycielem nowoczesnych Chin, znów stać się superpotęgą. Wszystko w Chinach staje się inne. Chiny, zachowując swoją tożsamość, budują zarazem nową tożsamość.

Czym są więc Chiny dzisiejsze jako ustrój społeczno-ekonomiczny? Czy koncepcja Denga nie wyczerpuje się i dojrzewa do zmiany? Czy rzeczywiście po testamencie Denga z początków 1992 r. Państwo Środka odeszło od reformowania socjalizmu, budując od tej pory kapitalizm państwowy wzorowany na dalekowschodnich tygrysach? Czy Chiny stały się państwem wilczego kapitalizmu chińskiego, czy też jednak jest to odmieniony socjalizm o chińskiej specyfice? Czy Chiny poszły tą samą drogą, którą przebyły kraje Europy Środkowo-Wschodniej – z tą różnicą, że nie jest to neoliberalny kapitalizm typu anglosaskiego, nadreńskiego czy kapitalizm tygrysów azjatyckich? Są to pytania, które mają siłę dynamitu.

Kapitalizm konfucjański? Chińskie reformy ekonomiczne a globalizacja
Numer ISBN

978-83-7561-396-4

Wymiary

165x235

Gatunek

Ekonomia,Biznes

Oprawa

1

Liczba stron

416

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f8dxu
d2f8dxu
d2f8dxu
d2f8dxu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj