Trwa ładowanie...
d4fxue4
15-04-2010 00:00

Kampanie galijskie Juliana Apostaty

książka
Oceń jako pierwszy:
d4fxue4
Kampanie galijskie Juliana Apostaty
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

W rozdziale pierwszym omówiona została sytuacja od abdykacji Dioklecjana aż do momentu mianowania Juliana cezarem. Dużo miejsca poświęcono rewolcie Magnencjusza - niezwykle ważnej według mnie dla dalszych losów Imperium.

Rozdział drugi zgodnie ze wskazówkami czytelników poświęciłem szkicowemu zarysowaniu problematyki administracyjno-ekonomicznej późnego cesarstwa rzymskiego. Jest to jedynie szkic, gdyż nie chciałem w książce o tematyce historyczno-militarnej przedstawiać zbyt obszernego wykładu na temat historii społecznej czy gospodarczej Imperium Rzymskiego.

Rozdział trzeci opisuje zmagania Juliana w Galii do momentu poprzedzającego bitwę pod Argentoratum.

Rozdział czwarty początkowo planowałem zmniejszyć, aby nie powielać w nim kwestii poruszanych w Bitwie pod Adrianopolem. 9 sierpnia 378 r. Takie jednak podejście byłoby według mnie nieuczciwe wobec czytelnika - narzucałoby mu bowiem obowiązek zapoznania się z poprzednia pracą jeżeli chciałby poznać całość zagadnień prezentowanych przeze mnie w rozdziałach poświęconych historii i organizacji armii rzymskiej. Dodatkowo takie "spłycenie" omawianych zagadnień bardzo negatywnie odbiłoby się na zawartości merytorycznej tej części opracowania. Rozdział ten nie jest jednak jedynie wierną kopią materiału prezentowanego w Bitwie pod Adrianopolem. 9 sierpnia 378 r. Zostały w nim poprawione wcześniejsze drobne błędy oraz aktualnie jest on znacznie bardziej rozbudowany choćby o elementy zagadnień dotyczących karnego prawa wojskowego. W rozdziale tym omówiono także historię szczepów germańskich, kontakty zbrojne Alamanów z Imperium ich uzbrojenie i taktykę.

Rozdział piąty to opis przebiegu samej bitwy pod Argentoratum, jej konsekwencji oraz zaskakującego (zarówno dla żołnierzy Juliana jak i jego wrogów) dalszego ciągu kampanii jeszcze w roku 357.

Rozdział szósty koncentruje się na latach 358-359, w których wojska Juliana kontynuowały zmagania z plemionami germańskimi oraz kiedy to doszło do wybuchu wojny z Persją i sławnego oblężenia twierdzy Amidy.

Rozdział siódmy prezentuje następne wydarzenia aż do objęcie przez Juliana samodzielnej władzy.

Kampanie galijskie Juliana Apostaty
Numer ISBN

978-83-89943-21-7

Wymiary

150x210

Gatunek

Historia powszechna

Oprawa

3

Liczba stron

240

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fxue4
d4fxue4
d4fxue4