Między Iranem a Irakiem
O dzieciństwie Marjane Satrapi wiemy niemal wszystko głównie dlatego, że sama nam o tym opowiedziała. Jej Persepolis to intymna, szczera, ale i pełna dystansu opowieść o dorastaniu w kraju nękanym wojną i dyktaturą. I mimo że fragment, w którym autorka opowiada o krwawej wojnie między Iranem i Irakiem, to zaledwie niewielka część jej wspomnień, warto zwrócić na nią uwagę.
Satrapi opowiada swoją historię niejako z dwóch perspektyw. Dziecięcej i dorosłej. Z jednej strony udało się jej bowiem doskonale uchwycić naiwny, dziecięcy punkt widzenia, z drugiej jednak swoje dzieciństwo opowiada z pozycji osoby dojrzałej - dlatego dziecięce myśli i pragnienia często dowcipnie komentuje, nadając swej historii lekkości.
Na podstawie komiksu powstał niesamowity, doceniony przez krytyków film animowany o tym samym tytule. Dzięki niemu Satrapi stała się postacią niemal publicznie rozpoznawalną, zaś Iran w oczach wielu europejczyków zmienił się z kraju owładniętego religijnym fanatyzmem w ofiarę fundamentalistów, którzy nie liczą się z nikim i niczym.