Trwa ładowanie...
d35eanu

Justyna Kopińska

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Justyna Kopińska zdobyła nagrodę Pióro Nadziei przyznawaną przez Amnesty International. Z zamiłowania jest dziennikarką śledczą, którą głównie interesuje prawo karne. Związana z "Gazetą Wyborczą". Publikowała artykuły zwracające uwagę na problem dzieci wychowujących się w zamkniętych ośrodkach oraz reportaże, dzięki którym przestępcy zostawali zatrzymywani.

Justyna Kopińska – kariera

Justyna Kopińska urodziła się w Małopolsce. Jest absolwentką socjologii. Mieszkała w różnych krajach m.in. w Kenii oraz w Stanach Zjednoczonych, a także w Wielkiej Brytanii, zdobywając doświadczenie zawodowe.

Od 2011 roku Justyna Kopińska współpracuje z "Gazetą Wyborczą". Opublikowała tam m.in. artykuł "Gej twoim bratem w kościele", "Ostatni klezmer" (wywiad z Leopoldem Kozłowskim) oraz "Biedni to nie są grzeczne aniołki" (wywiad z siostrą Małgorzatą Chmielewską).

W 2015 roku Justyna Kopińska opublikowała reportaż "Oddział chorych ze strachu", w którym przedstawia losy pacjentów szpitala psychiatrycznego, nad którymi znęcała się pani ordynator. Za ten tekst Justyna Kopińska jako pierwsza Polka otrzymała tzw. "europejskiego Pulitzera" – European Press Prize w 2016 roku.

W 2015 roku Justyna Kopińska otrzymała kilka znaczących nagród: Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej, wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Justyna Kopińska – książki

Justyna Kopińska w 2015 roku wydała z ramienia wydawnictwa Świat książki publikację "Czy świat wybaczy siostrze Bernadetcie?". Jest to reportaż śledczy przedstawiający losy wychowanków Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. Pacjenci (młodsi i starsi, zdrowi oraz niepełnosprawni) byli bici, gwałcenie i poniżani przez personal oraz starszych pacjentów. Reportaż Justyny Kopińskiej przedstawia ogrom potworności oraz proces wytoczony przeciwko siostrom.

W 2017 roku został wydany zbiór reportaży Justyny Kopińskiej "Polska odwraca oczy". Znajdują się tutaj różne teksty m.in. nagrodzony "europejskim Pulitzerem" "Oddział chorych ze strachu", a także niepublikowany wcześniej wywiad z żoną Mariusza Trynkiewicza. W tej książce Justyna Kopińska jawi się jako dziennikarka śledcza, która zwraca uwagę na luki w polskim wymiarze sprawiedliwości.

d35eanu

Podziel się opinią

1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35eanu
d35eanu
d35eanu