Trwa ładowanie...
d2op3ie

Justyna Bednarek

Justyna Bednarek to pisarka oraz ilustratorka.

Justyna Bednarek – życiorys

Justyna Bednarek urodziła się w 1970 roku w Warszawie. Tam też ukończyła XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela. Studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Warszawskim, po zdobyciu tytułu magistra postanowiła poszerzyć swoje umiejętności rękodzielnicze i rozpoczęła kurs rękodzieła artystycznego na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Jej kariera naukowa skończyła się na otwarciu przewodu doktorskiego w Wyższej Szkole Nauk Społecznych, którego nie udało jej się dokończyć. Dodatkowo Justyna Bednarek uzyskała dyplom ukończenia Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia im. Karola Szymanowskiego.

Po przerwaniu studiów doktoranckich rozpoczęła pracę tłumaczki języka francuskiego. W tym samym czasie redagowała również czasopisma kobiece. Od lat pasjonowało ją pisarstwo, w szczególności literatura dziecięca. Dlatego w 2004 roku Justyna Bednarek wydała swój literacki debiut – trzy tomiki wierszowanych bajek opowiadające o przygodach leśnego skrzata Lenka.

Z powodu natłoku obowiązków rodzinnych i zawodowych Justyna Bednarek porzuciła pisarstwo na 11 lat. Po nagłej utracie pracy powróciła jednak do literatury i w 2015 roku powstała jej bestselerowa publikacja dla dzieci "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek".

Dzięki tej książce Justyna Bednarek zdobyła wiele nagród i nominacji. Jest laureatką Nagrody Literackiej miasta stołecznego Warszawy z roku 2016. Justyna Bednarek wygrała pierwsze miejsce w konkursie Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i Kropka" 2015. Książka "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" została nominowana do wyróżnienia tytułem Najpiękniejszej Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do prestiżowego tytułu Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY. IBBY jest międzynarodową organizacją non-profit powstałą w 1953 roku, której celem jest promowanie oraz rozpowszechnianie wysokiej jakości książek dla dzieci.

Justyna Bednarek – publikacje

Pierwszą serią książek dla dzieci Justyny Bednarek były wydane w 2004 roku "Lenek i podróż", "Lenek i gwiazdka" oraz "Lenek i polowanie". Skrzat Lenek zabiera młodego czytelnika w pełną przygód wyprawę przez magiczny las.

Jednakże to druga książka Justyny Bednarek uznawana jest za jej oficjalny debiut. Wspomniane wyżej wydane w roku 2015 "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" to opowieść o dziecięcych skarpetkach, które wrzucone do pralki zniknęły, aby wyruszyć w podróż po świecie. Publikację ilustrował wielokrotnie nagradzany artysta plastyk Daniel de Latour. Książka szybko zdobyła tytuł bestselera i autorka postanowiła rozszerzyć ją do cyklu. Tom 2 "Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)" powstał w roku 2017. W tym samym roku wydano "Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł złoty guzik?", czyli zbiór zagadek i kolorowanek dedykowany najmłodszym czytelnikom.

Justyna Bednarek jest autorką książek w cyklu "Czytam sobie" wydawanego przez Egmont Polska. W roku 2017 opublikowano: "Pora na pomidora (w zupie)", "Cuda z mleka. Pankracy i Tatarak na tropie bakterii". Zaś w roku 2018: "Historie spod podłogi. Dom", "Historie spod podłogi. Wyprawa", "Muffiny Eufrozyny", "Wielki bal Smerfetki".

W wydawnictwie K Justyna Bednarek wydała trzy książki dla dzieci: "Pięć sprytnych kun" (2016), "W to mi graj. Bajki muzyczne" (2016) oraz "Babocha" (2018).

Justyna Bednarek jest również współautorką powieści obyczajowych dla dorosłych, które tworzy razem z dziennikarką i pisarką Jagną Kaczorowska. W roku 2018 powstały "Ogród Zuzanny", "Ogród Zuzanny. Tom 2. Odważ się kochać" oraz "Okruchy dobra".

d2op3ie

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2op3ie
d2op3ie
d2op3ie