Trwa ładowanie...
d2q7b6l

Juliusz Machulski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Juliusz Machulski jest polskim reżyserem, producentem i aktorem. Jego najbardziej znane filmu to m.in. „Seksmisja” i „Vabank”.

Kariera filmowa Juliusza Machulskiego

Juliusz Machulski ukończył warszawskie liceum w 1973 roku. Następnie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które jednak przerwał, by studiować na Wydziale Reżyserii Filmowej na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Obronił dyplom w 1980 roku. W latach 1984-1985 studiował Kalifornii w Cal-Arts. W 1988 roku założył i został prezesem Studia Filmowego „Zebra”. Studio wyprodukowało takie hity polskiego kina jak „Dzień świra” (2003), „Dług” (1999) czy „Plac Zbawiciela” (2006).
Jego debiutanckim filmem był „Vabank” z 1981 roku, w którym w głównej roli wystąpił jego ojciec, Jan Machulski. Reżyser miał wtedy jedynie 26 lat i odniósł olbrzymi sukces. Dwa lata później premierę miała komedii science-fiction „Seksmisja”. W kolejnych latach stworzył m.in. filmy „Kingsajs” (1987), „Deja vu” (1989), „Kiler” (1997) i „Ile waży koń trojański” (2008). Reżyserował także sztuki teatralne „Humbug” (1996) i „Czego nie widać” (2003)

W 1998 roku osłoniętego jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Od 2011 należy do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2014 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polsku.

Życie osobiste Juliusza Machulskiego

Juliusz Machulski jest* synem Jana Machulskiego i Haliny Machulskiej* – pary aktorów filmowych i teatralnych. Był trzykrotnie żonaty. Pierwsza żona Juliusza Machulskiego to Bożena Stryjkówka, aktorka znana z roli Lamii Reno w „Seksmisji”. Drugą żoną była Elizawieta „Liza” Machulska, pochodząca z Rosji modelka, choreograf i aktorka. Obecnie jest w związku małżeńskim z Ewą Machulską, kostiumologiem i scenografem. Ma dorosłą córkę, Marię Machulską-Le Mene

Książki Juliusza Machulskiego

Książka „Hitman” z 2012 roku to zbiór felietonów, w których Machulski wspomina swoje dzieciństwo i młodość – idoli, początki kariery, pierwszy wyjazd na Zachód, absurdy PRLu, źródła inspiracji do scenariuszy. Pierwotnie felietony te były publikowane w czasopiśmie „Bluszcz”, jednak zebrane stworzyły wspaniałą książkę autobiograficzną. Ilustracje do publikacji są autorstwa córki Machulskiego – Marii. Książka „Naga prawda o Seksmisji” wydana w 2014 roku jest publikacją rocznicową. Zawiera obszerny wywiad z Juliuszem Machulskim, który opowiada, jak powstawał film "Seksmisja" – o kłopotach z cenzurą, studiem filmowym, problemami z uzupełnieniem obsady.
Machulski jest także autorem sztuki - w 2003 roku wydał „19 południk. Komedia political fiction”. Określana jako pierwsza sztuka w III RP, która „znalazła się na cenzurowanym”.

Juliusz Machulski
Data urodzenia

10.03.1955

Miejsce urodzenia

Olsztyn, Polska

Bibliografia
d2q7b6l

Podziel się opinią

3
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q7b6l
d2q7b6l
d2q7b6l