Trwa ładowanie...
d2llm9i

Józef Piłsudski

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Józef Piłsudski był politykiem, żołnierzem, aktywnym i zasłużonym mężem stanu. To jednak nie jedyne zajęcia, jakich podejmował się podczas swego bogatego życia i kariery zawodowej.

Józef Piłsudski – książka ”Bibuła”

Józef Piłsudski zajmował się m.in. redagowaniem i wydawaniem pisma socjalistycznego. Określeniem bibuła nazywano wówczas druki, pochodzące z nielegalnych źródeł, koniecznie z dopiskiem ”dozwolone cenzurą”. Gdy Józef Piłsudski należał do PPS, napisał broszurę ”Bibuła” (1903). Zawarł tam ciekawy opis tego, jak wyglądała praca w konspiracji, a konkretnie podziemnych wydawnictwach literackich. Uwspółcześniony język tego dzieła zachęca do zapoznania się z twórczością w czasach zaborów i jej wszystkimi sekretami, przedstawionymi przez Józefa Piłsudskiego.

Józef Piłsudski – książka ”Myśli i wypsknięcia”

Józef Piłsudski i poezja oraz aforyzm w "Myśli i wypsknięcia"? Barwny język marszałka Piłsudskiego rozsławił go swego czasu w towarzystwie, a powiedzonka wciąż cytujemy, nie będąc tego świadomi. W dziele tym zebrano ogół najciekawszych fragmentów wypowiedzi, cytatów, złotych myśli Józefa Piłsudskiego, który zawsze sam tworzył swoje przemówienia. Naczelny wódz polskiej armii określał się jednak zawsze jako osoba wykonująca zawód ”literat”.

Józef Piłsudski
Data śmierci

12.05.1935

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d2llm9i

Podziel się opinią

2
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2llm9i
d2llm9i
d2llm9i