Trwa ładowanie...
d113obt

Józef Mehoffer

Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Józef Mehoffer to młodopolski wybitny malarz, grafik i witrażysta. Absolwent wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

Józef Mehoffer – biografia

Józef Mehoffer urodził się 19 marca 1869 roku w podkarpackich Ropczycach. Pochodził z rodziny o tradycjach urzędniczych. Mimo austriackich korzeni wychowywał się w duchu polskiej tożsamości. Jego dziadek był publicystą i pisarzem, a ojciec radcą Sądu Krajowego, a także starostą powiatu ropczyckiego w nowo odrodzonej autonomicznej Galicji.

Józef Mehoffer podjął studia w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie jednym z jego wykładowców był Jan Matejko. Ponadto studiował na Akademii Wiedeńskiej i Uniwersytecie Wiedeńskim, a także na uczelniach paryskich: Academie Colarossi i École des Beaux-Arts.

Prywatnie Józef Mehoffer żonaty był z Jadwigą Janakowską, z którą zamieszkał w Krakowie. Para miała jednego syna, Zbigniewa. Malarz zmarł gruźlicę w Wadowicach, 8 lipca 1946 roku. Został pochowany na krakowskim Cmentarzu Rakowickim, a w jego domu przy ulicy Krupniczej 26 utworzono muzeum poświęcone jego pamięci.

Józef Mehoffer – dzieła

Twórczość artystyczna Józefa Mehoffera biegła wielotorowo. Zajmował się tworzeniem grafik artystycznych wykonywanych metodą kwasorytu lub akwatinty, wykonywał autolitografie, a także grafikę użytkową. Zdobił okładki książek i kart tytułowych ekslibrisami, inicjałami, ornamentami, winietami i bordiurami, przez co zyskał opinię mistrza dekoracyjności secesyjnej. Poza tym Józef Mehoffer wykonywał projekty znaków towarowych, banknotów, arkuszy akcji czy afiszy. Był również portrecistą, przy czym w pracach zwracał szczególną uwagę na stroje. Zbiór dzieł Józefa Mehoffera zawiera także dziewięć cykli tematycznych, które poświęcił tańcu.

Artysta zajmował się ponadto sztuką sakralną. Polichromie wykonane przez Józefa Mehoffera podziwiać można w skarbcu wawelskim i katedrze ormiańskiej we Lwowie. Uznanym dziełem artysty są także witraże i polichromie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Józef Mehoffer zaprojektował również witraże dla Katedry Łacińskiej we Lwowie, kościele Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie czy katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, w Szwajcarii.

Za swoją działalność twórczą Józef Mehoffer otrzymał różne wyróżnienia, między innymi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1923), Złoty Wawrzyn Akademicki przyznawany przez Polską Akademię Literatury (1935), a także Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1937).

Józef Mehoffer – ciekawostki

Józef Mehoffer przyjaźnił się ze Stanisławem Wyspiańskim. Urodzili się w tym samym roku, uczęszczali do tej samej szkoły powszechnej, a potem do Krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Obaj także wybrali się na stypendium do Paryża. Są współautorami projektu polichromii oraz witraży, które znalazły się w kościele Mariackim w Krakowie. Po ukończeniu prac ich ścieżki artystyczne się rozeszły.

Uczniami Józefa Mehoffera byli między innymi Kasper Pochwalski, Henryk Policht czy Adam Bunsch. Artysta był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”.

Józef Mehoffer – książki

Twórczość Józefa Mehoffera stała się przedmiotem badań i wielu książek oraz prac naukowych. Temat życia i dzieł artysty podejmują książki, takie jak „Młody Mehoffer” autorstwa Marty Smolińskiej-Byczuk, „Krakowskim szlakiem Józefa Mehoffera” Tadeusza Z. Bednarskiego czy „Józef Mehoffer” biografki Krystyny Czerni. Ponadto artyście poświęcony został album „Józef Mehoffer – artysta wszechstronny” stworzony przez Waldemara Bałdę.

Grafiki i obrazy Józefa Mehoffera znalazły się ponadto w szacie graficznej książki „Droga krzyżowa”, poświęconej tematyce religijnej.

Józef Mehoffer
Miejsce urodzenia

Ropczyce

Data śmierci

08.07.1946

Miejsce śmierci

Wadowice

Bibliografia
d113obt

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt
d113obt
d113obt
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj