Trwa ładowanie...
d2338ft

John Irving

AFP
Źródło: AFP

Prozaik amerykański. Urodził się w Nowej Anglii, część dzieciństwa i wczesną młodość spędził w Austrii, gdzie rozpoczął studia z historii sztuki i filozofii. Od momentu startu literackiego zajmował pozycję czołowego i najpopularniejszego opozycjonisty artystycznego wobec literatury "neo-awangardowej" w USA.

Jest autorem kilku powszechnie wydawanych - i filmowanych - powieści surrealistyczno-parodystycznych, które sam określił kiedyś mianem "X-rated soap operas" (mydlane opery tylko dla dorosłych), ale najtrafniejsza wydawać się może na ich określenie formuła prozatorskiej "czarnej komedii".

Debiutował w 1968 powieścią Uwolnić niedźwiedzie (Setting Free the Bears), po raz pierwszy ukazując w niej pewne elementy świata, który później wykreował (wykorzystując wątki autobiograficzne) dla całej niemal swej twórczości - świata niewydarzonych wędrowców, przemieszczających się z New Hampshire do Wiednia i przypatrujących z tej perspektywy wydarzeniom wstrząsającym XX-wieczną historią, ale w większym stopniu zaopatrzonych we własne, wewnętrzne trzęsienia ziemi.

Kolejnymi powieściami były: Metoda wodna (1972, The Water-Method Man), Małżeństwo wagi półśredniej (1974, The 158-Pound Marriage), Świat według Garpa (1978, The Word According to Garp), Hotel New Hampshire), te dwie ostatnie znane także z wersji filmowych. Spośród późniejszych powieści Irvinga w Polsce ukazały się Regulamin tłoczni win (1985, The Cider House Rules), Modlitwa dla Owena (1989, A Prayer for Owen Meany), Syn cyrku (1991, _ A Son of the Circus_).

Komentarzem i uzupełnieniem twórczości powieściowej Irvinga jest jego nowelistyka, jednakże osiem powstałych w l. 70. i 80. opowiadań zebranych w tomie Trying to Save Piggy Sneed (1993, Próba ocalenia Piggy Sneed) krytyka uznała za niedorastające do poziomu jego najlepszych powieści.

Laureat Oskara za najlepszy scenariusz adaptowany w filmie Wbrew regułom (na podstawie powieści Regulamin tłoczni win).

d2338ft

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2338ft
d2338ft
d2338ft