Trwa ładowanie...
d1mrro2
d1mrro2

Joanna Papuzińska

Joanna Papuzińska jest autoką wierszy dla dzieci Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Joanna Papuzińska jest polską poetką i prozaikiem, autorką utworów dla dzieci, a także profesorem nauk humanistycznych.

Joanna Papuzińska – biografia

Joanna Papuzińska urodziła się 3 stycznia 1939 roku w Warszawie. Po ślubie z Januszem Beksiakiem przyjęła drugie nazwisko, jednak swoje książki publikuje pod nazwiskiem panieńskim.

Joanna Papuzińska studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończyła w 1960 roku. Niedługo potem podjęła pracę na Wydziale Pedagogiki i Psychologii swojej Alma Mater. W kolejnych latach pracowała również w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych na Wydziale Historycznym UW.

W 1992 roku została doktorem habilitowanym, a dziewięć lat później profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych. Joanna Papuzińska jest autorką wielu rozpraw i artykułów podejmujących temat krytyki literackiej, bibliotekoznawstwa, czytelnictwa, a przede wszystkim literatury dziecięcej.

Joanna Papuzińska – działalność literacka

Debiut literacki Joanny Papuzińskiej przypadł na 1956 rok, gdy w czasopiśmie „Świat młodych” ukazało się jej opowiadanie „Człowiek o gorącym sercu”. Jest członkiem Zarządu Polskiej Sekcji IBBY (Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych), a także Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Literatów Polskich. W 2002 roku z inicjatywy Joanny Papuzińskiej ukazał się pierwszy numer miesięcznika dla dzieci „Guliwer”.

Za swoją pracę na rzecz literatury dziecięcej Joanna Papuzińska otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Spośród nich warto wymienić Złoty Krzyż Zasługi (1989), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1996), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) czy Order Uśmiechu (2005).

Joanna Papuzińska – wiersze i opowiadania

Joanna Papuzińska jest autorką niemal 50 książek skierowanych do najmłodszych czytelników. Najpopularniejsze z nich to „Asiunia” (2011), „Nasza mama czarodziejka” (1968) czy „Czarna jama” (1984).

Książki Joanny Papuzińskiej niejednokrotnie nominowane były do prestiżowych tytułów i nagród. Wyróżnienie w plebiscycie Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Janusza Korczaka otrzymała między innymi książka „Darowane kreski”. Opowieść „Wędrowcy” w 2002 roku została natomiast wpisana do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży, a „Chwilki dla Emilki” i „Śpiące wierszyki” nominowane zostały w 2004 roku do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku.

d1mrro2

Podziel się opinią

12
5
Share
d1mrro2
d1mrro2
d1mrro2
d1mrro2