Joanna Papuzińska
Joanna Papuzińska jest polską poetką i prozaikiem, autorką utworów dla dzieci, a także profesorem nauk humanistycznych.
Joanna Papuzińska – biografia
Joanna Papuzińska urodziła się 3 stycznia 1939 roku w Warszawie. Po ślubie z Januszem Beksiakiem przyjęła drugie nazwisko, jednak swoje książki publikuje pod nazwiskiem panieńskim.
Joanna Papuzińska studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończyła w 1960 roku. Niedługo potem podjęła pracę na Wydziale Pedagogiki i Psychologii swojej Alma Mater. W kolejnych latach pracowała również w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych na Wydziale Historycznym UW.
W 1992 roku została doktorem habilitowanym, a dziewięć lat później profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych. Joanna Papuzińska jest autorką wielu rozpraw i artykułów podejmujących temat krytyki literackiej, bibliotekoznawstwa, czytelnictwa, a przede wszystkim literatury dziecięcej.
Joanna Papuzińska – działalność literacka
Debiut literacki Joanny Papuzińskiej przypadł na 1956 rok, gdy w czasopiśmie „Świat młodych” ukazało się jej opowiadanie „Człowiek o gorącym sercu”. Jest członkiem Zarządu Polskiej Sekcji IBBY (Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych), a także Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Literatów Polskich. W 2002 roku z inicjatywy Joanny Papuzińskiej ukazał się pierwszy numer miesięcznika dla dzieci „Guliwer”.
Za swoją pracę na rzecz literatury dziecięcej Joanna Papuzińska otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Spośród nich warto wymienić Złoty Krzyż Zasługi (1989), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1996), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) czy Order Uśmiechu (2005).
Joanna Papuzińska – wiersze i opowiadania
Joanna Papuzińska jest autorką niemal 50 książek skierowanych do najmłodszych czytelników. Najpopularniejsze z nich to „Asiunia” (2011), „Nasza mama czarodziejka” (1968) czy „Czarna jama” (1984).
Książki Joanny Papuzińskiej niejednokrotnie nominowane były do prestiżowych tytułów i nagród. Wyróżnienie w plebiscycie Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Janusza Korczaka otrzymała między innymi książka „Darowane kreski”. Opowieść „Wędrowcy” w 2002 roku została natomiast wpisana do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży, a „Chwilki dla Emilki” i „Śpiące wierszyki” nominowane zostały w 2004 roku do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku.
Podziel się opinią
Komentarze