Trwa ładowanie...
d1nbmm4

Joanna Kluzik-Rostkowska

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: PAP

Joanna Kluzik-Rostkowska jest polską dziennikarką współpracującą w przeszłości z tytułami, takimi jak „Wprost” czy „Konfrontacje”. Od 2004 aktywnie uczestniczy w polityce, od 2011 roku jako poseł Platformy Obywatelskiej.

Joanna Kluzik-Rostkowska – biografia

Joanna Kluzik-Rostkowska pochodzi z Katowic. Urodziła się 14 grudnia 1963 roku. W dzieciństwie działała w lokalnym Związku Harcerstwa Polskiego. Jest absolwentką IV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach, a także Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończyła studia dziennikarskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. W tym czasie była członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Joanna Kluzik-Rostkowska początkowo pisała dla podziemnego pisma „Tygodnik Mazowsze”. Po 1989 roku rozpoczęła współpracę z „Tygodnikiem Solidarność”, który w tamtych czasach działał pod redakcją Jarosława Kaczyńskiego. W kolejnych latach Joanna Kluzik-Rostkowska pisała reportaże dla „Konfrontacji” i „Expressu Wieczornego”. Pracowała jako dziennikarz śledczy i korespondent wojenny. Związana była z tygodnikiem „Wprost” i „Nowe Państwo”, a także magazynem dla kobiet „Przyjaciółka”.

Joanna Kluzik-Rostkowska w polityce

Pierwsze kroki w świecie polityki Joanna Kluzik-Rostkowska stawiała jako główny specjalista biura prasowego Urzędu m. st. Warszawa. W 2004 roku została członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość. Objęła stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a następnie w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Po nieudanym starcie w wyborach parlamentarnych w 2005 roku Joanna Kluzik-Rostkowska uzyskała mandat poselski w 2007 roku i objęła funkcję Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Trzy lata później kierowała sztabem wyborczym Jarosława Kaczyńskiego, kandydującego w wyborach prezydenckich. Po fiasku kampanii została wykluczona z PiS.

W tym samym roku powstała nowa partia Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Polska Jest Najważniejsza. Dziennikarka opuściła ją jednak niedługo po pierwszym kongresie i wstąpiła w szeregi Platformy Obywatelskiej. Z jej ramienia została posłem na sejm w 2011 roku, a dwa lata później zasiadła w fotelu Ministra Edukacji Narodowej w rządzie Donalda Tuska, a następnie w gabinecie Ewy Kopacz.

Joanna Kluzik-Rostkowska jest zwolenniczką zapłodnienia metodą in-vitro. Niejasne są jej poglądy na temat środowisk LGTB, ponieważ w 2005 roku skrytykowała zarówno marsze równości, jak i zakaz promowania tego typu ruchów w ustawie autorstwa Romana Giertycha, posła koalicyjnej w tamtym czasie Ligi Polskich Rodzin.

Joanna Kluzik-Rostkowska – rodzina

Mężem Joanny Kluzik-Rostkowskiej jest dziennikarz, Dariusz Rostkowski. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci: Marii, Katarzyny i Józefa.

Joanna Kluzik-Rostkowska – książka

Niedługo po tragicznym wypadku samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem ukazała się książka pod tytułem „Smoleńsk”, która tworzy zbiór wypowiedzi, wspomnień i relacji osób związanych ze środowiskiem politycznym, dziennikarskim i wojskowym. W książce znalazła się między innymi wypowiedź Joanny Kluzik-Rostkowskiej, a także Ryszarda Bugaja, Kingi Dunin czy Zygmunta Baumana.

Joanna Kluzik-Rostkowska
Data urodzenia

14.12.1963

Miejsce urodzenia

Katowice

Bibliografia
d1nbmm4

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4
d1nbmm4
d1nbmm4
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj