Trwa ładowanie...
d46avwm

Jo Nesbø

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jo_Nesbo.jpg
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jo_Nesbo.jpg

Jo Nesbø jest jednym z najchętniej czytanych pisarzy naszych czasów, czego potwierdzeniem jest to, że kryminały jego autorstwa sprzedawane są w kilku milionowych nakładach. Zadebiutował powieścią pt. „Człowiek nietoperz”, która bardzo szybko zyskała spore grono fanów. Książka ta rozpoczyna serię o Harrym Hole – bezkompromisowym policjancie, który w swojej pracy posługuje się niekonwencjonalnymi metodami.

Jo Nesbø urodził się 29 marca 1960 r. w stolicy NorwegiiOslo, a wychował w niewielkim mieście o nazwie Molde.

Jo Nesbø – dzieciństwo i młodość

Jo Nesbø w dzieciństwie uchodził za świetnie zapowiadającego się piłkarza – grał w klubie piłkarskim Molde FK. Ostatecznie jego plany pokrzyżowała kontuzja kolana, przez którą był zmuszony realizować się w innych dziedzinach niż piłka nożna. Co ciekawe, Jo Nesbø jest absolwentem Norweskiej Szkoły Ekonomiii. Miłośnikom literatury popularnej znany jest w głównej mierze z powieści kryminalnych, natomiast fani rocka mogą go bliżej znać jako piosenkarza i autora tekstów zespołu Di Derre.

Jo Nesbø – książki i nagrody

Nesbø zasłynął w głównej mierze jako autor kryminałów. Zadebiutował stosunkowo późno, bo w 1997 r. powieścią pt. „Człowiek nietoperz”, która inauguruje serię o znanym policjancie Harrym Hole. Pomysł na tę książkę wpadł mu do głowy podczas wielogodzinnego lotu samolotem do Australii. Pierwszy kryminał Jo Nesbø bardzo szybko przypadł do gustu Norwegom, czego dowodem jest nagroda w dwóch prestiżowych konkursach literackich (za najlepszą powieść kryminalną). Książki Jo Nesbø były tłumaczone na wiele języków, w tym na: angielski, czeski, duński, fiński, francuski, litewski, niderlandzki, niemiecki, portugalski, rosyjski i szwedzki.

Jo Nesbø – seria o Harrym Hole

Harry'ego Hole obok Sherlocka Holmesa, Herkulesa Poirota i Adriana Monka zalicza się obecnie do kultowych postaci powieści kryminalnych. Wszystkich ich łączy ekscentryczność i niekonwencjonalne metody działania. Harry Hole pojawia się w 11 kryminałach Jo Nesbø w tym m.in. pt. „Trzeci Klucz”, „Wybawiciel” i „Pierwszy śnieg”. Jest to postać bezkompromisowa, nieuznająca żadnych autorytetów, przez co ma znacznie więcej wrogów, niż przyjaciół. Najlepszy detektyw Oslo uchodzi za samotnika i zmaga się z uzależnieniem od alkoholu.

d46avwm

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46avwm
d46avwm
d46avwm