Trwa ładowanie...
d185h54
3 lutego 2020, 18:20

Język faliski

książka
Oceń jako pierwszy:
d185h54
Język faliski
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Książka jest próbą przedstawienia historii, gramatyki i słownictwa języka latyńskiego plemienia Falisków. Zamieszkiwało ono obszar zwany w historiografii rzymskiej Ager Faliscus, obejmujący dolinę Trei, prawobrzeżnego dopływu Tybru na północ od Lacjum. Faliskowie zachowali na tych terenach niezależność od Etrusków i Rzymian aż do roku 241 p.n.e., kiedy to zostali ostatecznie podbici przez Rzymian, po czym szybko zasymilowali się z Latynami.
Należący do latyno-faliskiej grupy języków italskich język faliski, był najbliższym krewnym języka łacińskiego. Najstarsze świadectwa jego użycia pochodzą z VIII wieku p.n.e. Analiza zachowanych w inskrypcjach tekstów (w sumie ponad 300 poświadczeń, najczęściej krótkich) wskazuje na daleko idące podobieństwa obu języków. Fonologia, morfologia, a także zachowane słownictwo pokazują jednak, że język faliski aż do połowy III wieku p.n.e. rozwijał się niezależnie, a w niektórych aspektach przedstawia bardziej archaiczny stan niż łacina w najwcześniejszych znanych tekstach. Dzięki temu jest pomocny w badaniach nad początkami języka łacińskiego i związkami między językami starożytnej Italii. W zakończeniu autor podejmuje próbę rozwiązania problemów z formalną klasyfikacją mowy Falisków, wbrew nowszym opiniom opowiadając się za uznaniem jej za odrębny język.
Bartosz Leszkiewicz (ur. 1982) – absolwent Wydziału Teologii UKSW oraz Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, doktorant na Wydziale Filologicznym UJ, przygotowujący pracę poświęconą gramatyce języka łacińskiego w ujęciu synchronicznym i diachronicznym. Interesuje się również językoznawstwem historycznym oraz indoeuropeistyką. Kapłan katolicki.

Język faliski
Numer ISBN

978-83-233-4269-4

Wymiary

170x240

Oprawa

miękka

Liczba stron

154

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d185h54
d185h54
d185h54
d185h54

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj