Trwa ładowanie...
d2d3xmy
15 kwietnia 2010, 00:00

Jezusowy papirus

książka
Oceń jako pierwszy:
d2d3xmy
Inne
Źródło: Inne

W 1901 roku angielski misjonarz natrafił na bazarze w Luksorze na trzy skrawki papirusu pokryte greckim pismem. Przekazał je swojej alma mater, Magdalen College w Oksfordzie, gdzie spoczęły na długie lata obok innych eksponatów. Dopiero blisko wiek później profesor Carsten Peter Thiede zainteresował się Papirusem Magdaleńskim. I orzekł, że to fragment najstarszego zachowanego do naszych czasów rękopisu Ewangelii według świętego Mateusza.

Niemiecki biblista dokonał jednak jeszcze bardziej sensacyjnego odkrycia: ewangelia ta powstała nie jak sądzono na przełomie II i III wieku n.e., lecz około roku 60. Nie jest więc zapisem przekazywanej przez kilka pokoleń ustnej tradycji o działalności Jezusa, ale żywym dokumentem epoki współczesnej lub niemal współczesnej Chrystusowi, zapisanym przez świadków jego życia i śmierci.

Co to oznacza? I w jaki sposób Thiede ustalił datę powstania papirusu? Oto zdumiewające śledztwo kryminalistyczne badacza, który łącząc metody papirologii, historii, archeologii, paleografii, filologii klasycznej, biblistyki, teologii i najnowszej techniki odsłania niebywałą prawdę: ewangelie to nie zapis legendy, ale autentycznych działań i słów Chrystusa. To rewelacyjne odkrycie wstrząsnęło umysłami uczonych i uczuciami milionów chrześcijan, prowokując do nowego oczytania pism Nowego Testamentu.

Jezusowy papirus
Numer ISBN

978-83-241-2785-6

Wymiary

145x205

Gatunek

Literatura popularnonaukowa

Oprawa

1

Liczba stron

208

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d3xmy
d2d3xmy
d2d3xmy
d2d3xmy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj