Trwa ładowanie...
dbyulev

Jerzy Stelmach

polityka.pl
Źródło: polityka.pl

Jerzy Stelmach (ur. 25.02.1954) to pochodzący z Polski filozof prawa z tytułem profesora zwyczajnego Uniwer sytetu Jagiellońskiego i profesora nauk prawnych oraz autor publikacji na temat filozofii prawa. Jerzy Stelmach jest również miłośnikiem sztuki i jej kolekcjonerem.

Jerzy Stelmach – edukacja

Jerzy Stelmach zaczął studiować prawo w 1973 roku na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył je w 1977 roku i od razu rozpoczął studia doktoranckie w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa. W międzyczasie studiował filozofię, którą ukończył w 1981 roku. Dwa lata później w 1983. Jerzy Stelmach uzyskał stopień doktora nauk prawnych, broniąc pracę pt. ''Normatywne problemy interpretacji teorii prawa'', którą napisał pod kierownictwem profesora Kazimierza Opałka. W 1991 roku Jerzy Stelmach uzyskał habilitację, która przyznana została na podstawie naukowego dorobku i rozprawy pt. ''Hermeneutyczne ujęcie filozofii prawa''.

Jerzy Stelmach – kariera zawodowa

Jerzy Stelmach zawodowo na stałe związał się z macierzystą uczelnią czyli Uniwersytetem Jagiellońskim, pełniąc na niej funkcję wykładowcy. Na zajęciach skupiał się przede wszystkim na aspektach: teorii prawa, sztuki negocjacji prawniczych i wstępu do prawoznawstwa. Oprócz tego w 1996 roku pełniąc obowiązki profesora na tej samej uczelni, Jerzy Stelmach został kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa i później Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej. Ponadto w latach 1993 – 1999 Stelmach mianowany został na stanowisko prodziekana, a w okresie 1999 – 2002 pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa i Administracji UJ. Dzięki temu niedługo później Jerzy Stelmach został powołany do składu Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Jerzy Stelmach – odznaczenia

Dzięki wieloletniej karierze zawodowej Jerzy Stelmach bywał wielokrotnie doceniany w postaci licznych wyróżnień. Do najważniejszych z nich należy przyznanie profesorowi 3 października 2012 roku Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznane zostało za ''wybitne osiągnięcia w pracy naukowo – badawczej i działalności dydaktycznej, za zasługi na rzecz rozwoju nauki''. Za kolejne nie mniej ważne wyróżnienie można uznać Krzyż Kawalerski tego samego orderu (2000 rok). Oprócz tego Jerzy Stelmach za całokształt działalności wyróżniony został przyznaniem tytułów ''doctoria honoris causa'' uniwersytetów w Augsburgu i Heidelbergu.

Jerzy Stelmach – kolekcjoner sztuki

Jerzy Stelmach poza byciem profesorem prawa i autorem cenionych publikacji jest również miłośnikiem i kolekcjonerem sztuki. Również na ten temat napisał książkę, którą zatytułował ''Uporczywe upodobanie. Zapiski kolekcjonera.'' Skupia się w niej na aspekcie reprodukcji oraz tłumaczy na podstawie własnych doświadczeń, jaka jest recepta na odniesienie sukcesu na rynku sztuki, oraz jak szukać i znajdować perełki, które na pierwszy rzut oka łatwo przeoczyć. Oprócz tego czytelnik może dowiedzieć się, jak ważna może być pasja kolekcjonowania w życiu każdego człowieka. Że ważne są cechy charakteru takie jak: odwaga, kreatywność oraz konsekwencja w budowaniu własnej kolekcji i że rasowy kolekcjoner nie trzyma się ściśle ustalonych kanonów, rankingów czy opinii innych.

dbyulev

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyulev
dbyulev
dbyulev
dbyulev

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj