Trwa ładowanie...
d2z2j52

Jerzy Liebert

Katolicyzm miał w dwuchiestoleciu znakomitego poetę zbyt szybko, niestety, zmarłego : Jerzego Lieberta (ur. 1904, zm. 1931).
Pozostały po nim zaledwie trzy tomy, ten ostatni wydany już pośmiertnie, a niektóre wiersze w nich zawarte należą do najbardziej żywotnej części dorobku dwudziestolecia.
Jeżeli chodzi o interpretację wierszy Lieberta, to mówi się przeważnie, iż poeta ten posługuje się symbolami, które gdzieś, jakoś, ostatecznie się godzą. Po części to prawda. Ale rachunek symboli to nie jest coś dokładnego. Poeta nie zawsze do końca wie, co dany symbol ma znaczyć.
A więc z jednej strony mamy wiersze o strukturze rozmowy z Bogiem czy po prostu modlitwy. Są to na ogół wiersze programowo proste, choć to często prostota pozorna. Ale to tylk jedna strona. Druga to "ziemskie pokarmy" człowieka, fascynujące i niemal nieodparte. Powstają więc wiersze w których wiruje gorączka, wiruje alkohol.
Tak czy inaczej, Poezja metafizyczna w Polsce, poprzez śmierć autora, straciła kolejną szansę.

Podziel się opinią

d2z2j52

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2j52
d2z2j52
d2z2j52
d2z2j52

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj