Trwa ładowanie...
d1nbmm4

Jerzy Iwaszkiewicz

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Jerzy Iwaszkiewicz jest dziennikarzem i felietonistą. Współpracował z wieloma polskimi stacjami telewizyjnymi i rozgłośniami radiowymi.

Jerzy Iwaszkiewicz – życiorys

Jerzy Iwaszkiewicz urodził się 17 października 1935 roku. Jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Związany jest zarówno z prasą, jak i radiem oraz telewizją.

Już w 1952 roku rozpoczął współpracę z "Głosem Pracy", a następnie pisał felietony z serii "Samo życie" dla "Expressu Wieczornego". W połowie lat 70. związał się z magazynem "Sportowiec". W latach 1985-1991 wraz z Markiem Wilhelmim, Januszem Kosińskim i Jackiem Olszewskim prowadził magazyn "Winien i ma" na antenie Programu III Polskiego Radia, a następnie także program motoryzacyjny "Wrzuć Trójkę".

Od 1993 do 2003 roku Jerzy Iwaszkiewicz był prowadzącym magazynu emitowanego an antenie TVP2 "Auto". Co niedzielę występował także z Tadeuszem Górnym i Jerzym Kisielewskim w audycji "Kwestia smaku" w mazowieckim Radio dla Ciebie. W swojej karierze dziennikarskiej Jerzy Iwaszkiewicz zanotował również współpracę z Antyradiem.

Od 2010 roku jest komentatorem "Szkła kontaktowego", a także częstym gościem w programie śniadaniowym "Dzień Dobry TVN". Niedawno powrócił do współpracy z Jerzym Kisielewskim i wraz z nim prowadzi audycje w Radio VOX w niedzielne poranki.

Jerzy Iwaszkiewicz w 1969 roku został nagrodzony Złotym Mikrofonem przyznawanym przez Polskie Radio.

Jerzy Iwaszkiewicz – życie prywatne

Jerzy Iwaszkiewicz był dwukrotnie żonaty i rozwiedziony. Ma dwoje dzieci, Jerzego Witolda i Annę Monikę. Jest także dziadkiem dwóch wnuczek: Marty i Leny.

Prywatnie Jerzy Iwaszkiewicz jest miłośnikiem żeglugi i narciarstwa. Należy do narciarskiego klubu dziennikarzy "Kaczka", a także bierze udział w Narciarskich Mistrzostwach Dziennikarzy, w których niejednokrotnie zajmował 1. miejsce. Od kilkunastu lat jest również Komandorem Żeglarskich Otwartych Mistrzostw Polski Dziennikarzy.

Jerzy Iwaszkiewicz niejednokrotnie z sukcesami brał udział w samolotowych rajdach dziennikarzy i pilotów, podczas których występował w parze z utytułowanym pilotem, Witoldem Świadkiem.

Jerzy Iwaszkiewicz – felietony

Jerzy Iwaszkiewicz uznawany jest w swoim środowisku za stołecznego salonowca i stałego bywalca imprez branżowych. Większość jego tekstów odnosi się zatem do sytuacji, które miały miejsce podczas przyjęć lub nowych zjawisk pojawiających się w artystycznym światku. Najpopularniejsze serie felietonów o tematyce towarzyskiej to te publikowane w magazynach "Viva!" i "Sukces".

Poza tym Jerzy Iwaszkiewicz, fan motoryzacji, pisał felietony dla "Polityki", do dodatku motoryzacyjnego "Rzeczpospolitej", a także dla portalu internetowego Motofakty.pl. Jego teksty pojawiały się także w magazynach żeglarskich "Rejs" oraz "H2O".

Jedno z opowiadań Jerzego Iwaszkiewicza stało się inspiracją do historii ujętej w 8. odcinku popularnego serialu "07 zgłoś się", pod tytułem "Dlaczego pan zabił moją mamę?".

Jerzy Iwaszkiewicz — książki

Jerzy Iwaszkiewicz jest autorem dwóch zbiorów felietonów publikowanych w magazynie "Viva!". Pierwszy z nich, "Kot w pralce. Salony Jerzego Iwaszkiewicza" ukazał się w 2012 roku, drugi natomiast w 2015 roku pod tytułem "Piegi na katar. Salony Jerzego Iwaszkiewicza".

W książkach znalazły się najlepsze teksty Iwaszkiewicza pokazując w krzywym zwierciadle polskie salony, relacje międzyludzkie i ludzką próżność.

Jerzy Iwaszkiewicz jest również współautorem książki "Konie", dedykowanej twórczości Zofii Raczkowskiej, polskiej artystki-fotografika, zapalonej miłośniczki koni.

Jerzy Iwaszkiewicz
Data urodzenia

17.10.1935

Bibliografia
d1nbmm4

Podziel się opinią

18

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4
d1nbmm4
d1nbmm4
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj