Trwa ładowanie...
d1ntn7n

Jerzy Dziewulski

WP
Źródło: WP

Jerzy Dziewulski to były milicjant, antyterrorysta, poseł na Sejm. Pełnił funkcję szefa ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego, a następnie był jego doradcą ds. bezpieczeństwa.

Jerzy Dziewulski – kariera

Jerzy Dziewulski urodził się w 1943 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Jerzy Dziewulski.służył również w wojsku. Uzyskał tam stopień sierżanta podchorążego.

Po odbyciu służby wojskowej Jerzy Dziewulski podjął pracę w wydziale kryminalnym znajdującym się na Żoliborzu. Następnie był dowódcą jednostki antyterrorystycznej na lotnisku Okęcie – Warszawa, pracując w Komendzie Głównej Policji.

Jerzy Dziewulski jako antyterrorysta brał udział w specjalnych szkoleniach w Izraelu, USA czy we Francji. Pracował przy rozbiciu kilkunastu zamachów terrorystycznych (np. bezpiecznie wyprowadzając ludzi z samolotu). Był polskim dowódcą biorącym udział i opracowującym plan przerzutu Żydów do Izraela z byłych krajów ZSRR w ramach akcji MOST (1990-1992).

Jerzy Dziewulski jako poseł dostał mandat w 1991 roku z ramienia Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. Natęspnie przyłączył się do Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). W 1997 roku musiał porzucić pracę w policji, ponieważ wprowadzono zakaz łączenia funkcji posła z innymi zawodami.

Jerzy Dziewulski był szefem osobistej ochrony prezydenta Andrzeja Kwaśniewskiego w 1995 roku, a w 1997 roku został jego doradcą ds. bezpieczeństwa.

Jerzy Dziewulski – książki

W kwietniu 2017 roku ukazała się książka "Jerzy Dziewulski o polskiej policji", która jest wywiadem-rzeką przeprowadzonym z antyterrorystą przez dziennikarza Krzysztofa Pyzię. Dziewulski opowiada w publikacji nie tylko o działaniach milicji, ale również akcjach, w których brał udział.

W styczniu 2018 roku ukazała się kolejna książka-wywiad – "Jerzy Dziewulski o terrorystach w Polsce", w której ponownie pytania zadaje Krzysztof Pyzia. Czytelnik poznaje tajniki różnych spraw, które nie były przekazywane opinii publicznej. Dziewulski przedstawia w publikacji tajniki pracy jednostki antyterrorystycznej na lotnisku.

Jerzy Dziewulski – ciekawostki

  • Jerzy Dziewulski był konsultantem przy serialu 07 zgłoś się (1976-1987);
  • Jerzego Dziewulskiego odznaczono Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu "Polonia Restituta". Trzy razy otrzymał Medal za Ofiarność i Odwagę (jako jedyny policjant w Polsce).
Jerzy Dziewulski
Data urodzenia

15.12.1943

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d1ntn7n

Podziel się opinią

7

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntn7n
d1ntn7n
d1ntn7n