Trwa ładowanie...
d1sflwe

Jerzy Dudek

WP
Źródło: WP

Jerzy Dudek to jeden z najbardziej znanych polskich piłkarzy – grał na pozycji bramkarza i wielokrotnie reprezentował w reprezentacji Polski.

Kariera piłkarska Jerzego Dudka

Jerzy Dudek rozpoczął karierę piłkarską jako piętnastolatek w drużynie Górnik Knurów. Następnie sprzedano go drużynie z pierwszej ligi – Sokołowi Tychy, a następnie przeniósł się do holenderskiej ligi grając w Feyenoord Rotterdam. W 2001 roku rozpoczął grę dla jednego z najlepszych angielskich klubów – Liverpoolu, a następnie na zasadzie wolnego transferu przeszedł do Realu Madryt.

Równolegle grał w reprezentacji Polski – najpierw w młodzieżowej, a następnie w kadrze seniorów, w której zadebiutował w 1998 roku przeciwko Izraelowi. Występował m.in. w Mistrzostwach Świata w Korei i Japonii (2002), Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Niemczech (2006), eliminacjach do Euro 2008. W 2013 roku stał się najstarszym reprezentantem Polski w piłce nożnej, grając w wieku 40 lat i 73 dni.

Życie prywatne Jerzego Dudka

Bramkarz wychował się w górniczej rodzinie – w młodości, zanim rozpoczął poważną karierę piłkarską, także pracował jako górnik. Żona Jerzego Dudka, Mirella, była jego koleżanką z dzieciństwa. Są małżeństwem od 1996 roku i mają troje dzieci: syna Alexandra i dwie córki – Wiktorię i Natalię. Ze względu na specyfikę pracy Jerzy Dudek z żoną wielokrotnie musieli się przeprowadzać. Obecnie mieszkają w Krakowie.

Jerzy Dudek – książki

W 2005 roku Jerzy Dudek wydał swoją pierwszą ksiażkę - „Uwierzyć w siebie. Do przerwy 0:3”. Była to jego pierwsza biografia, w której były bramkarz opowiada o swoim dzieciństwie, ciężkich treningach, odniesionych kontuzjach. Lektura jest motywująca i mobilizujacą do pracy nad sobą – systematyczności, sumienności i ciężkiej pracy. Jednocześnie piłkarz nie stroni od ogólniejszych komentarzy na temat kondycji piłki nożnej w Polsce i problemów, z jakimi się borykają kluby.

W 2012 roku razem z psychologiem sportowym, Pawłem Habratem, napisali książkę „Pod presją - Jak wytrzymałość psychiczna pomaga zwyciężać”. Nie jest to typowa biografia, a raczej analiza ścieżki sportowej kariery Dudka z podkreśleniem dobrych posunięć oraz niezbyt korzystnych decyzji. To opis kulisów trudnej drogi na szczyt kariery, który stanowi jednocześnie źródło uniwersalnych rad na temat tego, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i jak do dopuścić do zbagatelizowania tych pozornie łatwych.

W 2015 roku opublikowana została książka „NieREALna kariera”, zapowiadana jako jedna z najbardziej oczekiwanych polskich biografii sportowych. Polski piłkarz przemycił wiele anegdot i historii z szatni drużyny Real Madryt, której przez wiele lat był zawodnikiem. Książka była na tyle bogata w ciekawe i niekiedy kontrowersyjne historie jednego z najbardziej znanych zespołów piłkarskich świata, że zainteresowali się nią także zagraniczni wydawcy.

Jerzy Dudek
Data urodzenia

22.03.1973

Miejsce urodzenia

Rybnik

d1sflwe

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sflwe
d1sflwe
d1sflwe