Trwa ładowanie...
d4duk7y

Jeff Bridges

East News
Źródło: East News, fot: AP

Jeff Bridges ma 185 cm wzrostu, a na planie filmowym najczęściej spotykał się z Farrah Fawcett, Kim Basinger oraz Sharon Stone. Aktor został nagrodzony Oscarem, Film Excellence Award, Modern Master Award, Nagrodą za Dokonania Życia oraz szeregiem innych, znaczących nagród branży filmowej.

Jeff Bridges – biografia

Jeffrey Leon Bridges przyszedł na świat w Hollywood w rodzinie pary aktorów jako jedno z czwórki dzieci. Debiut filmowy zaliczył już w wieku 3 miesięcy. Kolejny raz Jeff Bridges pojawił się na ekranie w wieku 8 lat w serialu telewizyjnym ”Morskie polowanie” wraz ze swoim znanym ojcem. 6 lat później Lloyd Vernet Bridges Jr. zabrał syna na aktorskie tournée po USA. Tuz po maturze Jeff Bridges zaciągnął się do Amerykańskiej Straży Przybrzeżnej, gdzie służył 7 lat. Pasjonował się grą na gitarze i to właśnie z zawodem muzyka Jeff Bridges wiązał swoją przyszłość. Dzięki ojcu zapisał się jednak na kurs aktorski w Nowym Jorku, gdzie zdobywał doświadczenie na scenie.

Nakładem Wydawnictwa Charaktery w 2012 roku ukazała się książka Jeffa Bridgesa. ”Koleś i mistrz zen” to dialog aktora z Roshim Berniem Glassmanem, jego buddyjskim mistrzem, z którym przyjaźń trwa już kilkanaście lat. Dzieło jest tak naprawdę wykładem buddyzmu zen z "Big Lebowskim" w tle.

Jeff Bridges ma na koncie również nagranie kilku płyt - ”Be Here Soon” czy ”Sleeping Tapes". Wyreżyserował także kilka filmów, w których zagrał i pracował jako producent. Prywatnie Jeff Bridges pisze teksty piosenek, maluje obrazy i zajmuje się fotografią.

Jeff Bridges – filmy

Jeff Bridges był związany ze znanymi aktorkami, m.in. z Cybill Shepherd, Valerie Perrine, Candy Clark oraz Aniołkiem Charliego, Farrah Fawcett. Od ponad 40 lat jest natomiast szczęśliwie żonaty z Susan Geston, pokojówką, którą poznał na planie "Rancho Deluxe". Jeff Bridges doczekał się z małżonką trzech córek.

W latach 1958-83 Jeffa Bridgesa można było oglądać w serialach telewizyjnych. Jego najważniejsze filmy to: "Silent Night, Lonely Night" (rola u boku ojca), "Halls of Anger", "Ostatni seans filmowy" (pierwsza nominacja do Oscara), "Hollywoodzki kowboj", "King Kong", "Wrota niebios", ”TRON”, ”Gwiezdny przybysz”, "Tucker – konstruktor marzeń", "Texasville", "Fisher King", "Bez lęku", ”Big Lebowski”, "Szalone serce" (Oscar). Na ekranie Jeffowi Bridgesowi partnerowały takie znane gwiazdy, jak Clint Eastwood, Jessica Lange, Arnold Schwarzenegger, Christopher Walken, Glenn Close, Jane Fonda, Robin Williams.

Jeff Bridges
Data urodzenia

04.12.1949

Miejsce urodzenia

Los Angeles, Kalifornia, USA

Bibliografia
d4duk7y

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4duk7y
d4duk7y
d4duk7y