Jedz tylko to, co nasi przodkowie, czyli bestsellerowa "Dieta paleo" już w polskich księgarniach
Dr Loren Cordain, francuski specjalista badający diety, twierdzi, że wie, co zrobić, by żyć długo i zdrowo. W bestsellerowej "Diecie paleo", która właśnie trafiła do polskich księgarń, proponuje powrót do diety naszych przodków żyjących w epoce paleolitu, a więc nawet 2,5 miliona lat temu.
Dr Loren Cordain , francuski specjalista badający diety, twierdzi, że wie, co zrobić, by żyć długo i zdrowo. W bestsellerowej Diecie paleo , która właśnie trafiła do polskich księgarń, proponuje powrót do diety naszych przodków żyjących w epoce paleolitu, a więc nawet 2,5 miliona lat temu.
Loren Cordain przez całe życie interesował się związkiem między sposobem odżywania i zdrowiem a badaniami nad pochodzeniem człowieka. Pojawienie się rolnictwa oraz uczynienie zbóż podstawowym pożywieniem (rewolucja neolityczna) pozwoliły nam na zawsze porzucić łowicko-zbieracki tryb życia. Problem polega jednak na tym, że genetycznie jesteśmy przystosowani do jedzenia tego, co jedli nasi przodkowie, a więc właśnie łowcy zbieracze: „dieta paleo jest jedynym sposobem odżywiania, który idealnie koresponduje z naszym materiałem genetycznym".
W 1985 roku doktor S. Boyd Eaton opublikował na łamach prestiżowego „New England Journal of Medicine” rewolucyjny artykuł, w którym zasugerował, że można stworzyć idealną dietę, opierając się na wiedzy o nawykach żywieniowych naszych przodków z epoki kamienia.Doktor Eaton wyszedł z założenia, że nasze geny określają potrzeby żywieniowe: „Ludzkie geny zostały ukształtowane przez selektywne wymogi paleolitycznego otoczenia, w tym przez produkty, które spożywali nasi przodkowie”.
Okazuje się, że nasz materiał genetyczny jest właściwie taki sam, jak u paleolitycznych przodków, natomiast skład wielu współczesnych towarów żywnościowych – nie. „Przywracając do diety te produkty, do których spożywania jesteśmy genetycznie zaprogramowani, możemy nie tylko schudnąć, ale też odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie” – twierdzi Cordain , który kwestie diety i zdrowia badał przez 30 lat, z czego 20 poświęcił na studiowanie właśnie diety paleo.
Pracował z doktorem Eatonem nad udoskonaleniem jego rewolucyjnego pomysłu, poszukiwał nowych dowodów skuteczności diety paleo, a wraz z antropologami i dietetykami udało mu się ustalić zwyczaje żywieniowe ludzi paleolitu, łowców-zbieraczy.
„Cofając się z dietą w czasie, tak naprawdę robimy postęp. Łączymy dawną dietetyczną mądrość ze wszystkimi współczesnymi korzyściami zdrowotnymi, które ma do zaoferowania współczesna medycyna. Korzystamy z tego, co najlepsze w obu światach”- twierdzi autor książki.
Na kolejnych stronach Diety paleo Cordain pisze o tym, jakie błędy dietetyczne popełniamy od wielu lat, w jaki sposób zaszkodził nam „postęp” („Żywność, którą przyniosło nam rolnictwo […] okazała się katastrofalna dla naszych paleolitycznych organizmów”) oraz jakie jest siedem głównych problemów typowej diety.
Ekspert wyjaśnia, w jaki sposób chudnie się z dietą paleo, omawia krótko choroby cywilizacyjne oraz związek między odżywianiem a chorobami oraz – w trzeciej, najobszerniejszej części książki – przedstawia szczegółowy program diety paleo.
„Gdybym napisał książkę o diecie (a właściwie o sposobie odżywiania na całe życie), która nie pomaga, w ciągu tych ośmiu lat od publikacji [pierwszego wydania] po prostu zostałaby zapomniana. Tak się jednak nie stało. […] Wręcz przeciwnie, ruch diety paleo rozszerza się na cały świat, częściowo dzięki sieci” – pisze Loren Cordain w posłowiu do poprawionego wydania swojej książki. I dalej:
„Wyjątkowość diety paleo polega na ty, że nikt właściwie jej nie wymyślił, ja też nie. Razem z wieloma innymi naukowcami […] odkryłem to, co już istniało […]. Sposobów odżywiania naszych przodków nie komplikowały jeszcze wtedy rolnictwo, hodowla zwierząt, technologia i metody przetwarzania żywności. […] Powodzenie konceptu diety paleo polega na tym, że zasadnicza jej idea[…] jest z gruntu mocna i nigdy się nie zmieniła. Jak zauważył Boyd Eaton, ojciec chrzestny dietetyki paleolitycznej – jej fundament naukowy jest bezsporny”.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.