Trwa ładowanie...
d3uwt7e

Jean Dubuffet

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Jean Dubuffet to francuski malarz i plastyk okresu awangardy.

Jean Dubuffet – życiorys

Jean Dubuffet urodził się 31 lipca 1901 roku w Hawrze, a zmarł 12 maja 1985 w Paryżu.

W roku 1908 rozpoczął naukę w liceum w swojej rodzinnej miejscowości – Hawrze. Nie był jednak dobrym uczniem i z racji surowego usposobienia ojca, Dubuffet zwrócił się po pociechę do babci, która uwielbiała malarstwo. To ona pobudziła w nim zainteresowanie oraz pasję do sztuki, którą później rozwinął, zapisując się na lekcje rysunku i malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Hawrze. Jednakże atmosfera w domu Dubuffetów ciągle się pogarszała i po kilkuletnim okresie nieustającego buntu Jean wyjechał do Paryża.

Tam rozpoczął studia malarskie na prestiżowej Académie Julian, które porzucił po pół roku. W Paryżu zetknął się z wieloma znanymi malarzami (np. Raoula Dufy, Suzanne Valadon) oraz całą międzynarodową artystyczną bohemą. To w znacznym stopniu pomogło mu rozwinąć wiele innych zainteresowań, takich jak muzyka, poezja oraz lingwistyka. Biografia Jeana Dubuffeta obfituje w tym okresie w wiele podróży, odwiedził m.in. Argentynę.

Po tak bogatym w doświadczenia okresie przyszedł czas rozczarowań. Jean Dubuffet był zmuszony do powrotu do Francji, gdzie w latach 1925–1933 zarządzał rodzinną firmą winiarską. Aż do wybuchu II Wojny Światowej malował sporadycznie. Po wybuchu konfliktu służył dwa lata w forcie Saint-Cyr.

W roku 1942 nastąpił przełom w życiu Jeana Dubuffeta i malarz postanowił całkowicie poświęcić się sztuce. Obrazy Jeana Dubuffeta to połączenie wielu stylów oraz technik. Gamę kolorystyczną malarz często zapożyczał od fowistów, jednak w jego pracach można również dostrzec wpływy surrealistyczne. Dubuffet osiągnął bardzo szybki sukces nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych. Już w 1947 roku obrazy Jeana Dubuffeta można oglądać w amerykańskich galeriach.

Dubuffet jest najbardziej znany z nadania w 1948 roku, oficjalnej i używanej po dziś, nazwy sztuce marginalnej. Wykreowane przez artystę pojęcie art brut odnosi się do sztuki tworzonej poza granicami oficjalnej kultury. Jean Dubuffet opisywał ją jako sztukę kreowaną w samotności, pobudzoną najczystszymi i najbardziej prawdziwymi impulsami twórczymi. Malarz skupiał się przede wszystkim na działalności artystycznej dzieci oraz osób chorych psychicznie.

Ostatnie dziesięć lat życia (1975–1985) artysta przepracował w swoim mieszkaniu przy rue de Vaugirard w 15. dzielnicy Paryża. W tym okresie tworzył szczególnie dużo rzeźb z polystyrenu oraz sztuki z kategorii art brut.

Jean Dubuffet – publikacje

Jedyną wydaną w Polsce książką Jeana Dubuffeta jest zbiór listów, które wymieniał z Witoldem Gombrowiczem. Wydana w 2005 roku książka pt. "Korespondencja” zawiera listy z okresu od marca 1968 do czerwca 1969, których tematyką jest sztuka współczesna. Artyści poznali się przez redaktora pisma "L'Arc” Maurice'a Nadeau'a, który dostrzegł między nimi podobne poglądy artystyczne.

Jean Dubuffet
Miejsce urodzenia

Hawr

Data śmierci

21.05.1985

Miejsce śmierci

Paryż

Bibliografia
d3uwt7e

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uwt7e
d3uwt7e
d3uwt7e
d3uwt7e

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj