Trwa ładowanie...
d164txd

Jarosław Makowski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Jarosław Makowski to filozof, teolog, publicysta, polityk i Radny Miasta Katowice (2018).

Jarosław Makowski – życiorys

Jarosław Makowski przyszedł na świat 22 kwietnia 1973 roku w Kutnie. Ukończył filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz teologię na warszawskim Papieskim Wydziale Teologicznym "Bobolanum".

Od roku 2010 zaangażowany w politykę. W latach 2010–2015 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Obywatelskiego, czyli think tanku powołanego z ramienia Platformy Obywatelskiej. Misją tej organizacji non-profit było podniesienie jakości życia społecznego oraz propagowanie idei społeczeństwa obywatelskiego. Makowski był jednym z inicjatorów cyklu debat Miasto 2.0: Warszawskie Latające Spotkania Strategiczne, na których w szczegółach omawiano, jak rozwiązać najbardziej palące problemy wielkich metropolii.

Publicysta jest również pomysłodawcą powstałego w 2017 roku stowarzyszenia BoMiasto, zajmującego się aktywizowaniem ruchów obywatelskich oraz wspieraniem nowych spółek kreatywnych.

W roku 2018 odbyły się wybory na prezydenta Katowic, w których Jarosław Makowski zajął drugie miejsce. Startował z ramienia Koalicji Obywatelskiej, uzyskując mandat na Radnego Miasta Katowic.

Jarosław Makowski – publikacje

Jarosław Makowski ma rozległe doświadczenie redakcyjne i publicystyczne, przez 6 lat (1999-2004) był redaktorem katolickiego tygodnika kulturalno-społecznego "Tygodnik Powszechny". Ponadto publikuje również teksty o tematyce religijnej, politycznej oraz społecznej w: "Newsweeku", "Gazecie Wyborczej", "Res Publice Nowej", "W drodze" oraz w internetowym czasopiśmie "Dwutygodnik".

Od lutego 2012 roku prowadzi bloga "Niebo w płomieniach", na którym dzieli się swoimi politycznymi przemyśleniami.

Jarosław Makowski jest również autorem wielu publikacji książkowych. Pierwsza z roku 2001 to zbiór rozmów o filozofii i naukach pokrewnych "Mistrzowie w krainie życia. Rozmowy nie tylko o filozofii".

W roku 2002 Makowski kontynuuję formułę wywiadu i tworzy "Dziesięć ważnych słów. Rozmowy o Dekalogu". Książka skupia się na dylematach współczesnego człowieka, w obliczu przewartościowania najwyższych idei.

Następna publikacja polityka to praca zbiorowa "Leksykon wielkich teologów XX/XXI wieku" (2003), w której przedstawione są biogramy kilkudziesięciu najwybitniejszych teologów wszech czasów. Książka ukazała się w trzech tomach: tom 2 w roku 2004, a tom 3 w roku 2006.

W roku 2004 ukazała się kolejna książka Makowskiego pt. "Trochę zostawić Bogu. Wywiad rzeka z o. Wacławem Oszajcą". Jest to wyczerpująca rozmowa z wielokrotnie odznaczanym duchownym oraz publicystą Wacławem Oszajcą. Wywiad staje się pretekstem do rozważań na temat współczesnego katolicyzmu.

Książka z 2005 roku "Przed Bogiem: Ze Stanisławem Obirkiem rozmawiają Andrzej Brzeziecki i Jarosław Makowski" to wywiad-rzeka przeprowadzony z teologiem i antropologiem kultury Stanisławem Birkiem.

"Kobiety uczą kościół" Jarosława Makowskiego z roku 2007 to kolejny zbiór wywiadów z rozmaitymi kobiecymi osobowościami świata religii i kultury, które opowiadają o swoich związkach ze współczesnym Kościołem.

Kolejną publikacją polityka były "Wariacje Tischnerowskie" z 2012 roku, czyli monografia na temat filozofii i nauk ks. Józefa Tischnera.

Najnowsza książka Makowskiego wydana została w roku 2018, nosi tytuł "Pobudka, Kościele!" i jest próbą oceny pontyfikatu papieża Franciszka.

d164txd

Podziel się opinią

3
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d164txd
d164txd
d164txd