Trwa ładowanie...
d1zcx1u

Janusz Wójcik

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Janusz Wójcik był selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej w latach 1997-1999.

Janusz Wójcik – kariera

Janusz Marek Wójcik urodził się w Warszawie w 1953 roku. Od lat młodzieńczych był zafascynowany piłką nożną. Grał w kilku warszawskich klubach m.in. Hutniku, Agrykoli czy Gwardii. Swoich sił próbował również w zagranicznych zespołach (np. w pakistańskim klubie w Rawalpindi).

Janusz Wójcik jako trener piłkarski rozpoczął karierę, kierując zespołem Hutnik Warszawa. Następnie prowadził polską reprezentację do lat 16, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Huragan Wołomin, reprezentację Polski do lat 16, Hutnik Kraków, Jagiellonię Białystok, reprezentację Polski do lat 18.

W latach 1989-1992 przygotowywał olimpijską reprezentację Polski, z którą zdobył srebrny medal na Igrzyskach w Barcelonie. Po odniesionym sukcesie był głównym kandydatem do pracy na stanowisku głównego selekcjonera polskiej reprezentacji w piłce nożnej, zastępując Andrzeja Strejlaua, jednak wybrał Legię Warszawę. Z zespołem współpracował do końca sezonu jesiennego 1993/1994. Postanowił przenieść się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie trenował nie tylko klubowe drużyny, ale również reprezentację olimpijską.

Kiedy w 1997 roku Antoni Piechniczek został zdymisjonowany ze stanowiska głównego selekcjonera reprezentacji polskiej piłki nożnej, zastąpił go Janusz Wójcik. Po dwóch latach nie udało mu się zakwalifikować do Mistrzostw Świata w 2000 roku, więc zastąpił go Jerzy Engel.

Janusz Wójcik był następnie menadżerem Pogoni Szczecin, a później dyrektorem sportowym Wrocławia Śląsk. Prowadził także drużynę Anorthosis Famagusta z Cypru, reprezentację z Syrii, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Znicz Pruszków, Widzew Łódź. Ostatnią drużyną była Al-Nahda z Omanu w 2010 roku.

Janusz Wójcik udzielał się w życiu politycznym kraju. Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Następnie związał się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, a w 2005 roku otrzymał mandat poselski z ramienia Samoobrony.

Janusz Wójcik z żoną Krystyną miał syna Andrzeja. Zmarł 20 listopada 2017 roku. Przyczyną zgonu był rozległy krwiak w mózgu.

Janusz Wójcik – książki

Ulubionym powiedzonkiem Janusza Wójcika było: Jedziemy z frajerami! Hasło zostało wykorzystane w tytule w jednej z dwóch książek autobigraficznych, które Wójcik napisał razem z Przemysławem Ofiarą: Wójt. Jedziemy z frajerami! Całe moje życie (2014) oraz Jak goliłem frajerów. O piłce, pieniądzach i kobietach (2016).

Janusz Wójcik – ciekawostki

  • Janusz Wójcik zagrał gościnnie w filmie Chłopaki nie płaczą (2002) Olafa Lubaszenki;
  • W 2006 roku został zatrzymany i ukarany karą grzywny za jazdę pod wpływem alkoholu;
  • Był dwukrotnie zatrzymany przez policję w związku z aferą korupcyjną w polskiej piłce nożnej. Za drugim razem Janusz Wójcik (2012 rok) stracił uprawnienia trenerskie na dwa lata. Został także na cztery lata zdyskwalifikowany z Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN).
Janusz Wójcik
Data urodzenia

18.11.1957

Miejsce urodzenia

Warszawa

Data śmierci

20.11.2017

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d1zcx1u

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zcx1u
d1zcx1u
d1zcx1u