Trwa ładowanie...
d1zsdt6

Janusz Szewczak

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Janusz Szewczak to polityk, który interesuje się historią gospodarczą i prywatyzacją. Nie boi się ostrej krytyki ani dokonywania diagnoz społecznych. Zyskał przydomek "Kasandry polskiej ekonomii", ponieważ kreśli przyszłość kraju malującą się w czarnych barwach.

Janusz Szewczak – życiorys zawodowy

Janusz Szewczak, a w zasadzie Jan Włodzimierz Szewczak, z wykształcenia jest prawnikiem specjalizującym się w prawie finansowym, a od wielu lat działa również w branży ekonomicznej i zajmuje się publicystyką (jego artykuły drukowane są m.in. w "Gazecie Polskiej", "wSieci", "wPolityce", "Wpisie", "Naszym Dzienniku", "Niedzieli"). Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie po zdobyciu tytułu magistra i rozpoczęciu studium doktoranckiego objął stanowisko asystenta, starszego asystenta, a następnie wykładowcy na Wydziale Prawa i Administracji. Pracą naukową zajmował się łącznie przez 23 lata (później również w warszawskiej Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej). Doświadczenie zdobywał na stażach zagranicznych (w Pradze i Amsterdamie), w wielu instytucjach rządowych i prywatnych przedsiębiorstwach. Jako doradcę i analityka zatrudniały go m.in. SKOK, TVP, PZU, MPWiK, Ursus, Capital Management Poland. Był ekspertem Sejmowej Komisji Śledczej ds. Nieprawidłowości w Procesie Prywatyzacji Sektora Bankowego, arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej i prezesem Polskiego Centrum Badań Społeczno-Ekonomicznych. Pracował też dla polskich deputowanych do Parlamentu Europejskiego. W trakcie swojej działalności naukowej i publicystycznej napisał kilkaset tekstów dotyczących finansów publicznych. W wyborach parlamentarnych 2015 otrzymał mandat posła VIII kadencji w okręgu chełmskim z listy Prawa i Sprawiedliwości, a później został przewodniczącym Sejmowej Podkomisji ds. Instytucji Finansowych oraz członkiem kilku zespołów parlamentarnych. Prywatnie jest mężem i ojcem dwójki dzieci. Ma czarny pas judo.

Janusz Szewczak – blog i SKOK

Janusz Szewczak jest bardzo aktywny medialnie. Od 1998 roku prowadzi bloga, na którym komentuje przede wszystkim proces prywatyzacji polskiego systemu bankowego z pozycji głównego ekonomisty SKOK-u, z niepokojem spoglądającego na upadanie kolejnych kas spółdzielczych. Głosi tezę, że demokrację zastąpiły dziś rządy bankierów. Słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi za portalach społecznościowych. Zarzuca się mu operowanie "mową nienawiści".

Janusz Szewczak – książki

Artykuły Janusza Szewczaka ukazały się w wielu wydawnictwach zbiorowych, np. "Wygaszanie Polski" (2015), "Repolonizacja Polski" (2016) i "Polskość jest przywilejem" (2016). Polityk wydał też własne książki: "Zielona wyspa czy ruchome piaski? Prawda o polskiej gospodarce" (2011), "Polska kraj – absurdów" (2013) i "Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy" (2016). W swoich publikacjach odnosi się do problemów gospodarczych, z jakimi Polska boryka się już od ponad 20 lat. Skupia się na rosnących zobowiązaniach kredytowych Polaków, obracaniu pieniądzem bezgotówkowym przez międzynarodowe korporacje bankowe, nieuczciwym generowaniu zysków przez bankierów-gangsterów (banksterów), braku kontroli rządu nad emisją pieniądza i wyprzedawaniu narodowego majątku.

Janusz Szewczak
Data urodzenia

17.09.1953

Miejsce urodzenia

Piła

Bibliografia
d1zsdt6

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zsdt6
d1zsdt6
d1zsdt6
d1zsdt6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj