Trwa ładowanie...
db74fez

Janusz Płoński

Pierwszy tekst opublikowany w 1969 r. we „Współczesności”, pierwsza „posada” dziennikarska – tygodnik „Sportowiec”. W latach 1970-1980 pracował w tygodniku „ITD”, gdzie zajmował się kulturą studencką. Wraz z Maćkiem Rybińskim redagował ostatnią stronę „itp”. W tym okresie również we współpracy z Rybińskim podejmował próby dostania się do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii najszybszego pisania książek. Kryminał „Góralskie tango” (300.000 egz.) powstał w cztery dni, „Balladyna Superstar” w 6 dni, dotychczas nie wydany i nie zekranizowany epos sensacyjny „Trzecie wyjście”, napisany na niewyraźnie wyartykułowane zamówienie Marka Piwowskiego, w 2 tygodnie.

Nagroda (wraz z Rybińskim) w konkursie na „niskonakładową i małoobsadową” sztukę współczesną, zorganizowanym przez Teatr Polski w Bydgoszczy za „Dziady” – wodewil dramatyczny bez pointy. W tym okresie powstał też jednostronicowy pomysł na serial „Alternatywy 4”, który zaowocował serialem telewizyjnym.

W 1980 wyjechał do Niemiec, gdzie rozpoczął współpracę z telewizją ZDF jako autor, reżyser i producent własnych filmów dokumentalnych, m.in. o warszawskiej Pradze, Powstaniu w Getcie, kulcie Elvisa Presleya w USA. Produktem ubocznym ostatniego stała się wydana w Polsce książka o Elvisie „Dlaczego ja, Panie?”, wraz z płytą wydaną specjalnie przez BMG z 17 utworami gospel, śpiewanymi przez Elvisa. W 2002 wrócił do Polski i przystąpił do pisania pierwszych odcinków „Dylematu 5”, kontynuacji serialu „Alternatywy 4”. Współautor: Maciej Rybiński. Producentem miał być Lew Rywin. W 2003 napisał na zamówienie SPI scenariusz sensacyjnego filmu „Detektyw”, opartego na życiorysie Krzysztofa Rutkowskiego.

Życiowe credo: będzie jeszcze śmieszniej.

db74fez

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db74fez
db74fez
db74fez
db74fez

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj