Trwa ładowanie...
dvu4jzd

Janusz Anderman

Janusz Anderman to polski pisarz, reżyser, autor scenariuszy teatralnych i filmowych, a także tłumacz z języka czeskiego.

Janusz Anderman – biografia

Janusz Anderman urodził się 7 kwietnia 1949 roku we Włoszczowie. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, na kierunku filologia słowiańska. W latach 80. pisał dla czasopism niezależnych, między innymi kwartalnika „Puls” czy „Studenta”. Współpracował także z Radiem Wolna Europa.

Janusz Anderman brał udział w organizowaniu Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom, był również członkiem Komisji ds. Współpracy z „Solidarnością” Związku Literatów Polskich w latach 1980-1981. Za swoją działalność został internowany w styczniu 1982 roku i do lipca przetrzymywany w więzieniu na Białołęce w Warszawie.

Felietony Janusza Andermana ukazywały się na łamach „Gazety Wyborczej”. W 2008 roku powstał film „Mniejsze zło” w reżyserii Janusza Morgensterna na podstawie scenariusza Andermana. Pisarz jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej. W 2010 i 2015 roku zasiadał w komitecie poparcia Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich.

Janusz Anderman – życie prywatne

Pierwszą żoną Janusza Andermana była aktorka Joanna Trzepiecińska. Para ma dwoje dzieci – synów Wiktora i Karola. Anderman związany jest z dziennikarką Kamilą Drecką.

Janusz Anderman – nagrody i wyróżnienia

Janusz Anderman otrzymał wiele nominacji do prestiżowych nagród, między innymi dwukrotnie do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za „To wszystko” i „Nowe fotografie”, do Nagrody Literackiej Nike za „Cały czas”, a także do Złotego Lajkonika za film „Co ja tu robię? Tadeusz Konwicki”. Ten obraz był przyczyną nadania Januszowi Andermanowi Dyplomu Honorowego Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za całokształt twórczości Janusz Anderman otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.

Janusz Anderman jest także laureatem Nagrody Fundacji Singlerów, nagrody niezależnego kwartalnika literackiego „Zapis”, Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody im. Wilhelma Macha.

Janusz Anderman – scenariusze filmowe i teatralne

Janusz Anderman jest autorem scenariuszy spektakli Teatru Telewizji takich jak „Dzień przed zachodem” (2003) czy „Oświadczenie” powstałego przy współpracy ze Sławomirem Mrożkiem (2002). Ponadto przełożył scenariusze sztuk „Piknik” (1997), „Dziwne popołudnie doktora Burkego” (1982) oraz „Palacz zwłok” (1981).

Spod pióra Janusza Andermana wyszły również scenariusze do filmów „Śnić we śnie” (1979), „Mniejsze zło” (2008), „Kraj świata” (1993), „Co ja tu robię? Tadeusz Konwicki” (2009) oraz „Białe Tango” (1981).

Sztuki teatralne autorstwa Janusza Andermana to między innymi „Labirynt” (1987), „Fotografie” (2009) i „Gra na zwłokę” (2006).

Janusz Anderman – książki

Debiut literacki Janusza Andermana miał miejsce w 1970 roku na łamach tytułów prasowych. Szczególną popularnością cieszą się jego powieści „Gra na zwłokę” (1979) oraz „Zabawa w głuchy telefon” (1976). Jest także autorem zbioru opowiadań „Brak tchu” (1988), „Tymczasem” (1998) oraz „Kraj świata” (1988). Wiele z tytułów literackich Janusza Andermana przetłumaczono na inne języki, dzięki czemu nakład pojawił się między innymi w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

dvu4jzd

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj