Trwa ładowanie...
d2op3ie

Jane Fonda

East News
Źródło: East News

Jane Fonda jest jedną z najbardziej znanych i cenionych amerykańskich aktorek. Jest dwukrotną laureatką Oskara w kategorii najlepsza aktorka.

Biografia Jane Fondy

Jane Fonda pochodzi z aktorskiej rodziny – jest córką Henry'ego Fondy i siostrą Petera Fondy. Nie od razu jednak zajęła się aktorstwem. Wcześniej próbowała swoich sił jako malarka i modelka, ale ostatecznie wróciła do gry. Po razy pierwszy dostała nominację do Oscara za rolę w dramacie „Czyż nie dobija się koni?”. Innymi wybitnymi filmami, w których została doceniona jej gra aktorska były m.in. „Julia”, „Powrót do domu”, „Klute” i „Nazajutrz”. Miała 5 nominacji do Oscara, z czego zdobyła dwie statuetki, oraz 8 nominacji do Złotych Globów, w tym czterokrotnie była laureatką.

W latach 90. porzuciła aktorstwo, do którego wróciła dopiero w 2005 roku grając w filmie „Sposób na teściową”. Jej najbardziej znaną ostatnią produkcją jest serial „Grace and Frankie”, który zdobywa bardzo pochlebne recenzje i uznanie widzów.

Życie osobiste Jane Fondy

Aktorka była trzykrotnie mężatką. Pierwszym mężem Jane Fondy był Roger Vadim, drugim Tom Hayden, a trzecim Ted Turner (do 2001 roku). Ma dwoje dzieci. W młodości aktorka cierpiała na bulimię, miała także obsesję na punkcie wyglądu i fitnessu. Obecnie w wywiadach podkreśla, jak ważne jest to, by nie być niewolnicą swojego ciała i odcina się od przeszłości związanej z aerobikiem.

Książki Jane Fondy

Większość wydanych książek Jane Fondy dotyczyła fitnessu, m.in. „Jane Fonda's Workout Book”, „The Body Principal: The Exercise Program for Life”, „Women Coming of Age” i „Jane Fonda's New Workout and Weight Loss Program”. Były one uzupełnieniem do wydawanych płyt DVD z programami ćwiczeń. W 2005 roku Jane Fonda wydała autobiografię pt. „Moje życie...”, w której opowiada o swoim życiu od wczesnej młodości do czasów obecnych. Książka nie koncentruje się na jej dorobku aktorskim, a raczej na osobistych doświadczeniach, związkach czy poglądach politycznych m.in. na temat wojny w Wietnamie.

Autobiografia Jane Fondy zaskakuje olbrzymią szczerością i otwartością – wspominając swoje związki bez ogródek opowiada o rzeczach, których się wstydzi – jak przymykała oko na zdrady Rogera Vadima albo powiększyła piersi dla Teda Turnera. Stara się opowiedzieć swoje życie jako walkę o uniezależnienie się od innych, poszukiwanie wewnętrznej siły i przede wszystkim szacunku do siebie jako wartościowego człowieka. To nie tylko autobiografia konkretnej, wybitnej aktorki, ale przede wszystkim uniwersalna historia kobiety, którą wiele innych czytelniczek rozpozna przynajmniej pod pewnymi względami w sobie.

W 2011 roku Jane Fonda wydała kolejną książkę „Prime Time: Love, health, sex, fitness, friendship, spirit - making the most of all of your life”. Zebrała w niej nie tylko swoje historie z czasów po 45. roku życia, które nazywa „krytycznymi latami”. Fonda pragnęła pokazać, że życie w tzw. „Trzecim Akcie”, jak nazwała ten okres życia kobiety, nadal może być bardzo inspirujące, ponieważ oferuje o wiele większy wgląd w siebie.

Aktorka podkreśla wagę równowagi między ciałem, umysłem i duchem, opowiada o podstawowych wartościach jak miłość, przyjaźń, zdrowie. Recenzenci określają książkę Jane Fondy jako lekturę obowiązkową dla wszystkich kobiet po 60. roku życia.

Jane Fonda
Data urodzenia

21.12.1937

Miejsce urodzenia

Nowy Jork, USA

Bibliografia
d2op3ie

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2op3ie
d2op3ie
d2op3ie